Uporaba radijskih frekvenc - vroča tema v EU
APEK
sreda, 22. januar 2003
Evropska komisija je ustanovila organ za politiko radijskega spektra (Radio Spectrum Policy Group RSPG). V njem bodo sodelovali predstavniki regulatorjev članic EU in članic kandidatk. Z ustanovitvijo RSPG je Evropska unija končno dobila platformo, na kateri bodo države članice, Evropska komisija in drugi deležniki lahko koordinirali uporabo radijskega spektra ter uvajali dogovorjeno politiko na trgu Evropske unije. Prvo sejo konec prejšnjega tedna je vodil generalni direktor področja za informacijsko družbo Fabio Colasanti, glavni govor pa je imel evropski komisar za področje informacijske družbe pri Evropski komisiji Erkki Liikanen. Slovenijo je zastopal predstavnik ATRP, vodja sektorja za radiokomunikacije Marjan Trdin.
Gospod Erkki Liikanen je poudaril, da še nekaj let nazaj ni nihče razmišljal o ustanovitvi tovrstne skupine, danes pa je tak organ nujen. Uporaba in regulacija frekvenčnega prostora je zaradi svojega strateškega pomena namreč postala ena najbolj vročih tem v državah Evropske unije.
Frekvenčni spekter je javna dobrina, katere viri so omejeni. Ob tem pa danes bliskovit napredek tehnologije generira strmo naraščanje števila področij, ki za svoje delovanje nujno potrebujejo radijske frekvence. Hkrati obstaja tudi vse večje navzkrižje interesov. Na eni strani so to uporabniki frekvenc za komercialne storitve (npr. GSM, UMTS, itd.), na drugi pa je uporaba frekvenčnega spektra nujna pri nekomercialnih storitvah za zagotavljanje družbene in socialne varnosti.
Z ustanovitvijo RSPG je Evropska unija končno dobila platformo, na kateri bodo države članice, Evropska komisija in drugi deležniki lahko koordinirali uporabo radijskega spektra ter uvajali dogovorjeno politiko na trgu Evropske unije. S sodelovanjem Združenja evropskih regulatorjev (European Regulators Group) bo tudi zagotavljal dosledno izvajanje sprejetih zakonov o telekomunikacijah (z novim izrazom imenovanih »elektronske komunikacije«) v državah Evropske unije.
Vir: ATRP
 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.