Seveda gre za zdaj že legendarna vlaganja v izgradnjo telekomunikacijska omrežja, ki so jih v (pretežno) neurbanih predelih Slovenije posamezniki in skupnosti zagotovili, da so si omogočili telefonske povezave s svetom in Slovenijo. Potem, ko smo o tem imeli celo referendum, smo se odločili, da dobijo "presežke" poplačane ob privatizaciji Telekoma Slovenije... Se je zdaj pričelo muditi?!
Čeprav je "privatizacija" oziroma natančneje odprodaja državnega deleža v Telekomu Slovenije takorekoč že na vidiku (najave ministra Vizjaka, izbrana ekipa za vrednotenje skupine) in lahko torej nekdanji (so)investitorji pričakujejo skorajšnje poplačilo, je novela zakona vse skupaj še nekoliko pospešila. Zdaj bodo upravičenci vračila dobili že pred odprodajo državnega deleža Telekoma Slovenije, saj bo obveznosti do upravičencev v imenu države krila Slovenska odškodninska družba (SOD). V ta namen bo država na Sod prenesla 653.548 oz. deset odstotkov delnic Telekoma, je pojasnila državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu Andrijana Starina Kosem na današnji drugi obravnavi novele zakona.
Starina Kosem je pojasnila, da bo SOD začel z vračili vlaganj takoj, ko bo država nanj prenesla delnice, ne glede na to, kdaj bodo te delnice prodane. Kaj naj si torej mislimo o dejanski odprodaji državnega deleža v Telekomu Slovenije? OK, prihajajo (spet in spet) volitve in okoli 35.000 volivcev je verjetno že naveličanih obljub, a tudi vrsta delničarjev Telekoma Slovenije je že nestrpna v pričakovanju prevzemne ponudbe...
Tako na prvo žogo bi človek ob taki noveli zakona sklepal, da država Telekoma vendarle še ne bo tako hitro prodala in morda se taka razmišljanja zadnje dni tudi odražajo na borzi, ki je pred tem po imenovanju cenilcev za skupino Telekom Slovenije že navdušeno nagrajevala tečaj delnice.
Ob umiritvi žoge bi se človek seveda vprašal tudi, zakaj bi država Telekom sploh prodajala, če slednji v zadnjem času niza uspehe tako na lokalnem kot tudi vse bolj mednarodnem trgu? Namig ministra Vizjaka, da bo imel prednost kupec, ki bo v svoje lastništvo spustil Telekom Slovenije v bistvu bolj nakazuje na željo po združitvi dveh firm, ki je običajno predmet poslovne odločitve oziroma vsaj predloga vodstva podjetja in ne lastnika - če tudi večinskega. Seveda je "združitev" lahko povsem skladna z vizijo širitve Telekoma Slovenije, še posej, ker se (pre)pogosto omenja BHTelecom, ki je na pravem geografskem področju. A potem seveda to ni "odprodaja državnega deleža", temveč prepletena transakcija s katero država kupuje Telekomu nove trge.
Ob razgledu po terenu bi se človek nujno (in retorično) vprašal, ali se nismo nič naučili iz tekem, kot je recimo tista, ki so jo odigrali Hrvati z Nemci? Seveda smo se naučili in verjeti v (od)prodajo (večinskega) deleža dominantnega igralca na lokalnem telekomunikacijskem igrišču še preden se njegov nasprotnik (ali še bolje več njih) fizično in taktično ne usposobi za bitko, bi bilo naivno. Konkurenca mora obvladovati vsaj svoj kazenski prostor, preden sme novi veliki igralec napasti občinstvo...
Vsekakor nasvet vsem, ki bodo dobili vrnjene svoje investicije... vložite sredstva v optično omrežje ali WiMax antene. Kakor hočete.
Preberi si tudi:
|