Previdno ob nakupu digitalnega TV sprejemnika!
APEK
petek, 12. januar 2007
Agencija za pošto in elektronske komunikacije Republike Slovenije (APEK) je pričela z izdajo prvih odločb o dodelitvi radijskih frekvenc za digitalno prizemno televizijo (DVB-T). Tako so bile ustrezne odločbe že izdane javnemu zavodu RTV Slovenija, so danes sporočili iz Agencije. V odločbah agencija tudi predpisuje uporabo kodiranja MPEG-4, kar lahko v neprijetno situacijo pripelje lastnike ali kupce digitalnih TV sprejemnikov... Agencija je v teh odločbah poleg drugih tehničnih parametrov predpisala tudi standard kodiranja ITU-T Rec H.264 (splošno znan pod imenom MPEG-4). Agencija je odločitev sprejela na podlagi dolžnosti zagotavljanja učinkovite rabe radiofrekvenčnega prostora, saj omenjeni standard omogoča pri enaki kakovosti združevanje več programov znotraj enega televizijskega kanala v primerjavi s starejšim (in bolj razširjenim) standardom MPEG-2. Glede na sedanje in prihodnje potrebe je izbira standarda za kodiranje MPEG-4 ekonomsko in strateško upravičena izbira. Poleg tega je standard MPEG-4 podprl tudi Forum za digitalno radiodifuzijo.

Pri tem je potrebno poudariti, da večina evropskih držav, ki so že začele z uvedbo digitalne prizemne televizije, uporablja standard MPEG-2. Posledično to pomeni veliko število MEPG-2 digitalnih sprejemnikov v uporabi, ki so nezdružljivi s standardom MEPG-4. Z drugimi besedami, s sprejemnikom MEPG 2 ni možno sprejemati digitalne televizije v standardu MPEG-4. Rešitev tega problema je možna z nakupom ustrezne odkodirne kartice (v primeru, da ima sprejemnik ustrezno režo) ali pa nakup sprejemnika, ki je združljiv s standardom MPEG-4. Tovrstni sprejemniki so že prisotni na tržišču, seveda pa je njihova razširjenost slabša saj gre za novejši standard.

Agencija zato poziva vse, ki se bodo odločili za nakup digitalnega televizijskega sprejemnika, da preverijo ali je združljiv s standardom MPEG-4. Le s takim sprejemnikom bo možno sprejemati slovensko digitalno prizemno televizijo (DVB-T). Za vse, ko bodo želeli sprejemati tudi tuje programe pa je pomembno še, da je sprejemnik združljiv tudi s standardom MPEG-2.

 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.