Agencija za pošto in elektronske komunikacije (APEK) se v današnjem sporočilu za javnost sprašuje, ali je podražitev Telekomovih cen za konkurente upravičena? Agencija je uvedla postopek nadzora zoper Telekom Slovenije d. d. zaradi nameravanega dviga cen krajevne zanke in prostorov za skupno lokacijo za druge operaterje, ki končnim uporabnikom ponujajo dostop do javnega telefonskega omrežja in širokopasovni (DSL) dostop.
S pregledom stroškovnih izračunov Telekoma agencija ugotavlja, ali Telekom sam sebi zagotavlja krajevno zanko in ustrezne prostore za lastne storitve pod ugodnejšimi pogoji kot svojim konkurentom, s čimer bi lahko kršil obveznost enakega obravnavanja. Če se bo v postopku nadzora izkazalo, da načrtovani dvig medoperaterskih cen temelji na diskriminatornem razporejanju stroškov na stroškovne nosilce, mu bo agencija to podražitev prepovedala.
Agencija zagovarja stroškovno naravnanost cen, vendar pa mora biti ob vsakršnih spremembah cen zadoščeno osnovnim pogojem zdrave konkurence. V tem primeru je Telekom pri oblikovanju cen dolžan omogočati zagotavljanje enakovrednih pogojev razvezanega dostopa do krajevne zanke v enakovrednih okoliščinah za druge operaterje ter jim zagotavljati enako kakovostne storitve in informacije v zvezi z razvezanim dostopom do krajevne zanke pod enakimi pogoji kot za svoje storitve ali storitve svoje hčerinske družbe.
Agencija napovedan dvig cen krajevne zanke preučuje tudi v luči dejstva, da Telekom s 1. septembrom napoveduje podražitve na maloprodajnem trgu. Agencija želi v zvezi s tem poudariti, da vzporedne podražitve na grosističnih trgih, ki imajo za cilj ali posledico izrivanje konkurentov s trga, niso sprejemljive.
Telekom Slovenije namerava s 1.9.2006 povišati grosistično ceno naročnine za polno razvezan dostop povečati za 15 odstotkov (na 3.501,27 SIT z DDV), medtem ko naj bi se maloprodajna cena PSTN priključka povišala za 9 odstotkov (na 2.799,96 SIT z DDV). Če sta obe podražitvi in ceni stroškovno naravnani mora seveda APEK ugotoviti, od kod razlika. Če tega ne zna mu mora seveda to pojasniti Telekom Slovenije. Da bo matematika še bolj zabavna še predvidena podražitev naročnine za skupni razvezan dostop je 10 odstotkov.
Seveda velja dodati, da so to še vedno nižje cene, kot jih je lani predlagal Telekom in jih je APEK z odločbo 11.1.2006 občutno znižal. Navedena odločba je po pravni oceni Telekoma Slovenije, d.d. sicer nezakonita in jo Telekom Slovenije, d.d. izpodbija v pritožbenem postopku, vendar pa je izvršljiva dokler je ne odpravi pritožbeni organ oziroma sodišče. Če bo odločba odpravljena bo Telekom Slovenije, d.d. vsem kupcem navedene storitve zaračunal tudi razliko do cene po ponudbi Telekoma Slovenije, d.d. veljavni do 01.02.2006. |