19 operaterjev zamuja s podatki
APEK
torek, 27. junij 2006
Agencija za pošto in elektronske komunikacije RS (APEK) je, skladno z zakonom o elektronskih komunikacijah, dolžna za učinkovito regulacijo trga elektronskih komunikacijah v rednih časovnih intervalih analizirati stanje na upoštevnih trgih. Za izvedbo teh analiz pa so ključni podatki, ki jih agenciji dostavijo operaterji, sporoča agencija. Roka za dostavo podatkov za letošnjo analizo sta bila 31. marec in 26. maj 2006. Podatke je agenciji dostavilo že 88 operaterjev, 19 operaterjev pa tega še ni storilo.

Analize trgov so podlaga za določanje operaterjev s pomembno tržno močjo ter njihovih obveznosti, posledično pa za vstop novih operaterjev na trgu ter za zagotavljanje čim širše in konkurenčne ponudbe za končne uporabnike. Za učinkovito in korektno analizo pa je agencija odvisna od natančnih in pravilnih podatkov o poslovanju in delovanju operaterjev na trgu elektronskih komunikacijskih omrežij in storitev.

Agencija je že prejela zahtevane podatke od večine operaterjev, in jih tudi že obdeluje. Ugotavlja pa, da manjkajoči podatki predstavljajo težavo za izdelavo natančnih analiz.

Analize upoštevnih trgov so tudi ena od obveznosti, ki jih ima Slovenija kot članica Evropske unije, izvrševanje analiz v rokih pa je tudi pogoj za skladnost slovenske regulacije z evropskimi direktivami. Nespoštovanje direktiv ima lahko za posledico postopek zaradi kršitev prava evropske skupnosti. V največji meri pa so lahko oškodovani končni uporabniki, saj je od obveznosti operaterjev s pomembno tržno močjo odvisno tudi stanje konkurenčnosti komunikacijskih storitev na slovenskem trgu.


Ker je večina vsebine sporočila znana tudi širši javnosti, je jasno, da s tem sporočilom agencija izvaja javni pritisk na preostalih 19 operaterjev. Med njimi so kot kaže tudi taki, ki po oceni APEK-a predstavljajo pomemben oziroma vsaj nezanemarljiv delež na upoštevanih trgih.

Ne glede na drugi krog analize upoštevanih trgov iz Raziskave izdatkov gospodinjstev za telekomunikacije, ki jo je naročil APEK izhaja, da 62,5 odstotka gospodinjstev meni, da za fiksno telefonijo plačujejo preveč in kar 89,6 odstotka gospodinjstev ne ve, kaj je IP telefonija. Med osveščenimi, ki so z IP telefonijo seznanjeni, bi več kot polovica gospodinjstev zamenjala klasično telefonijo z IP telefonijo. Zato ni čudno, da je daleč na prvem mestu med razlogi za menjavo operaterja cena storitev.

Med vrstami dostopa do interneta je zanimiv podatek, da 1,2 odstotka gospodinjstev z dostopom do interneta kot svojo tehnologijo omenja VDSL, ki ga ponuja zgolj en ponudnik in lahko tako govorimo že kar o tržnem deležu. Kabelski dostop (20,8 %) in ADSL (34,7 %) skupaj zavzemata več kot polovico gospodinjstev, ni pa zanemarljiv podatek, da kar 42,9 odstotka gospodinjstev dostopa do interneta prek klicne povezave. Ali brezžičen dostop (UMTS, GPRS, EDGE, WLAN...) sodi pod drugo (0,4 %) in zakaj to ni relevantna kategorija v vprašalniku nam ni znano.

Povprečno gospodinjstvo ima v "lasti" 2,34 mobilnih telefonov in plačujejo v povprečju skoraj 10.000 SIT za mobilno telefonijo. Zanimivo je, da v nasprotju s fiksno telefonijo zgolj 47,2 odstotka vprašanih meni, da je ta izdatek previsok. Dobrih 30 odstotkov (33,2 %) razmišlja o odpovedi fiksnega telefonskega priključka zaradi razširjenosti mobilnih telefonov (predvsem zaradi cene). Ker je najpomembnejši razlog, zaradi katerega ljudje ne odpovedujejo fiksnih priključkov "fiksna številka" bo zanimivo spremljati nadaljne ukrepe Agencije glede prenosljivosti številk.

 

 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.