Agencija (APEK) ugotavlja, da beleži Slovenija na področju širokopasovnega dostopanja do interneta prek ADSL višjo rast števila uporabnikov od povprečja EU, da pa se hkrati s tem tržni delež alternativnih operaterjev, ponudnikov te storitve, ne povečuje in je v primerjavi s povprečjem EU nizek. To z drugimi besedami, ki pa jih Agencija ne uporabi, pomeni, da se položaj "dominantnega" ponudnika še krepi. Agencija zato poziva Telekom Slovenije, da v najkrajšem možnem času pripravi novo ponudbo, ki bo omogočila lažji vstop novim operaterjem na trg.
V skladu s svojimi nalogami posveča agencija veliko pozornost razmeram na trgu širokopasovnega dostopanja do interneta prek ADSL. Zbrane podatke, ki jih analizira v okviru tržnih analiz, redno pošilja Evropski komisiji za pripravo njenih poročil. Na osnovi teh podatkov agencija ugotavlja, da beleži Slovenija na področju širokopasovnega dostopanja do interneta prek ADSL višjo rast števila priključkov (uporabnikov) od povprečja EU, da pa se hkrati s tem tržni delež alternativnih ponudnikov te storitve ne povečuje in je zelo nizek v primerjavi s povprečjem EU. Po drugi strani agencija tudi beleži, da je tržni delež ponudnikov dostopanja prek drugih tehnologij (36%), posebej prek kabelskih povezav, višji od povprečja EU.
S stališča ocene konkurenčnih razmer na trgu širokopasovnega dostopanja je prav delež novih operaterjev na trgu ADSL posebej pomemben, saj gre za najnaprednejšo in najkonkurenčnejšo tehnologijo.
Ob zgornjem odstavku bi se marsikdo namuznil, a če tako pravi Agencija, bo že držalo. Morda so za ADSL želeli zapisati še kak plus ali 2 ali pa morda namesto A pri kratici za digitalno naročniško linijo uporabiti kakšno drugo črko?!
Povsem bi se strinjali s tezo, da je "S stališča ocene konkurenčnih razmer na trgu širokopasovnega dostopanja prav delež novih operaterjev na trgu ADSL posebej pomemben, saj gre za najnaprednejšo in najkonkurenčnejšo tehnologijo."
Opazite razliko?
Za vstopanje novih operaterjev na trg, posebej v začetni fazi, se je v praksi držav EU izkazal kot najboljši način zakup širokopasovnega omrežja nacionalnega telekoma, ker ne zahteva velikih začetnih investicij, medtem ko pride metoda razvezave krajevne zanke v poštev kasneje, ko novi operaterji že pridobijo zadosten tržni delež, trdijo v APEKU.
Agencija je preučila operatersko ponudbo Telekoma Slovenije za zakup širokopasovnega omrežja za dostop do interneta. Trenutno ponuja Telekom operaterjem tri možnosti. Za vstop novih operaterjev je najugodnejša zadnja Telekomova ponudba »Širokopasovni dostop do ponudnikov internetnih storitev (IP/MPLS omrežje)«, ker ponuja cene odvisno od dejanskega števila uporabnikov, medtem ko ocenjuje agencija ostali dve kot problematični s stališča optimizacije zakupljenih kapacitet, saj sta zasnovani na zakupu navideznih kanalov. Z drugimi besedami, ki jih APEK spet ne uporabi, ponudba za IP/MPLS omrežje daje pomembno prednost ponudniku z velikim številom uporabnikov - skratka obstoječim ponudnikom.
Agencija je preučila ponudbo Telekoma Slovenije tudi s cenovnega vidika in jo vzporejala z maloprodajnimi cenami ADSL storitev, ki jih ponuja Siol svojim uporabnikom. Ugotovila je, da so Telekomove operaterske cene neprimerne za oblikovanje učinkovitega poslovnega modela, kar še posebej velja pri oblikovanju ponudbe za manjše skupine uporabnikov.
Z namenom izboljšanja konkurenčnosti trga storitev ADSL poziva agencija Telekom Slovenije, da v najkrajšem možnem času ustrezno izboljša svojo zadnjo operatersko ponudbo, za kar ocenjuje, da obstajajo realne možnosti.
Upamo, da APEK vendarle želi izboljšati konkurenčnost trga širokopasovnega dostopa in ne zgolj storitev ADSL ali širše trga telekomunikacijskih storitev in ne zgolj dostopa do interneta. S tega vidika smo v uredništvu 386tele.com analizirali ukrepe in priporočila APEKA in ga pozivamo, da pospeši dejavnosti, ki bi omogočale vstop operaterjev z razvezavo lokalne zanke, za kar ocenjujemo, da obstajajo realne možnosti.
Nakazalo jih je že poročilo EU decembra lani. |