Preštevilčenje je uspešno zaključeno |
Telekom Slovenije
|
četrtek, 14. december 2000 |
Pred slabim mesecem dni je bilo v Sloveniji uvedeno novo oštevilčenje v telekomunikacijskem prometu. Če se na kratko spomnimo, po novem so vse telefonske številke skupaj s področno kodo osemmestne, število področnih kod se je zmanjšalo na šest, spremenile so se tudi številke posebnih in specialnih služb ter vstopna številka v analogno mobilno omrežje NMT. Že nekaj dni po 20. novembru so v Telekomu Slovenije zabeležili več kot 90 odstotkov klicev v fiksnem omrežju in iz mobilnih omrežij v fiksnega in nekaj manjši odstotek v mednarodnem prometu po novem številčenju. V zadnjih dveh tednih se je odstotek klicev po novem še nekoliko dvignil, tako da danes že skoraj vsi uporabljajo nove številke. To potrjuje, da so v Telekomu Slovenije projekt preštevilčenja, ki ga je predpisal ustrezen pravilnik ministrstva za promet in zveze, dobro izpeljali, še posebej na tehničnem področju, za katerega je skrbela skupina Telekomovih strokovnjakov.
Za vse, vedno redkejše uporabnike, ki se novega načina še niso privadili, so še naprej na voljo vsi brezplačni servisi in odzivne naprave, ki pri klicih na stare številke sporočajo nove. Delovali bodo, dokler bo potreba po njih oziroma najmanj do konca marca prihodnjega leta. Število klicev na najpogosteje uporabljano brezplačno številko 086 (stara omrežna skupina + stara naročniška številka), ki sporoča novo področno kodo in naročniško številko, je začelo strmo upadati. Od 20. novembra, ko so v Telekomu Slovenije zabeležili še 90.000 klicev dnevno na to številko, do danes se je število klicev zmanjšalo za petkrat, pri čemer se število klicev vztrajno zmanjšuje, čeprav ne tako hitro kot na začetku. Vztrajno upadanje klicev na stare številke beležijo tudi odzivne naprave. V Telekomu Slovenije so ob spremembi zagotovili hkratno delovanje 5.000 odzivnih kanalov, razpršenih po posameznih telefonskih centralah, ki niso bile nikoli prezasedene, tako da so že začeli preusmerjati vse klice na stare številke v osrednjo podatkovno bazo z novimi številkami.
K hitremu privajanju na nove številke je poleg siceršnjih marketinško-komunikacijskih akcij pripomogla tudi izdaja novega telefonskega imenika sredi novembra. Imenik v knjižnem kompletu in na zgoščenki, vključno s ponatisoma, je že razprodan. 11. decembra je bil tudi zadnji dan, ko so lahko naročniki dvignili brezplačni izvod imenika svoje področne kode. V pripravi je že telefonski imenik za prihodnje leto. Imenik na zgoščenki bo izšel maja, v knjižni obliki pa konec leta. Težave z nekaterimi napačnimi podatki, objavljenimi v imeniku, kot na primer v Novem mestu, so v Telekomu Slovenije rešili z dodatnimi odzivnimi napravami, ki sporočajo pravilne številke. Vse druge ugotovljene napake v procesu preštevilčenja so sproti odpravljali.
V Telekomu Slovenije so v celoti s procesom in izvedbo preštevilčenja zadovoljni tako po tehnični in marketinški kot po stroškovni plati. V primerjavi z evropskimi državami, v katerih so tudi izvedli preštevilčenje, so stroški na priključek od deset do petindvajsetkrat nižji. Pa tudi sicer so imeli v Telekomu Slovenije v tem procesu bistveno manj težav kot drugje, kar kaže na dobre priprave in izvedbo. Idejna in tehnična rešitev je bila izključno plod znanja in izkušenj Telekomovih strokovnjakov, ki so upoštevali posebnosti slovenskega telekomunikacijskega omrežja.
|