Telekom Slovenije o številkah taksistov |
Telekom Slovenije
|
sreda, 12. februar 2003 |
Ker so se v slovenskih medijih danes ponovno pojavili prispevki o problematiki telefonskih številk s skrajšanim izbiranjem za taksiste v Ljubljani se je na to odzval Telekom Slovenije.
Problematika številk s skrajšanim izbiranjem ljubljanskih taksistov 97xx se vleče že nekaj let in ni tako enostavna in enoplastna, kot jo želijo predstaviti taksisti, predvsem pa ne zadeva le Telekoma Slovenije in njih, ampak ima precej širše ozadnje - pojasnjujejo iz Telekoma Slovenije.
Začela se je junija 1999 z uveljavitvijo pravilnika o oštevilčenju v javnih telekomunikacijskih omrežjih (Ur. L. RS, št. 57/99), ki ga je izdalo takratno ministrstvo za promet in zveze in je bilo obvezujoče za vse operaterje. Na osnovi tega pravilnika je bilo konec leta 2000 izpeljano preštevilčenje v telekomunikacijskem prometu. Spremembe so bile zelo velike. Pravilnik je predpisal dolžino številk, določil geografska in negeografska območja oštevilčenja, postavil kriterije za številke skrajšanega izbiranja in posledično operaterjem dodelil številske bloke, ki jih lahko uporabljajo.
V primeru spora s taksisti je zlasti pomembno to, da so bile omrežne skupine s prefiksom 06x(x) takrat ukinjene in da so bile vpeljane nove geografske številke s prefiksom od 01 do 07, pri čemer je prefiks 06 ostal nerazporejen oziroma ni bil dodeljen nikomur. Hkrati pa je pravilnik določil, da se obstoječe številke skrajšanega izbiranja 9x(xx), ki ne izpolnjujejo v njem predpisanih meril, preselijo v (negeografsko) številsko območje 08x ali 09x, ki je namenjeno posebnim komercialnim številkam. Ljubljanski taksisti, ki meril iz pravilnika ne izpolnjujejo, bi se torej morali že ob preštevilčenju seliti v drugo številsko območje, tako kot so se, na primer, selile vse druge službe, ki so imele take številke skrajšanega izbiranja, recimo 95, 988, 977 ali številka AMZS in še pred tem tudi številki policije in reševalcev. Po tem pravilniku v Telekomu Slovenije z območjem oštevilčenja 06(x) ne razpolagamo več, v novem območju 01 pa številk skrajšanega izbiranja 97xx ni predvidenih.
Zato smo ljubljanskim taksistom že nekaj mesecev pred dokončno spremembo pojasnili, kaj moramo storiti, in jim ponudili več alternativnih možnosti. Taksisti, ne samo da so zavrnili vse ponujene možnosti, ampak se niso hoteli pogovarjati prav o nobeni spremembi, čeprav jih je predpisoval pravilnik. Sledile so tožbe in pritožbe, začasne odredbe in odločbe na različnih pristojnih državnih organih, ki še niso končane. Dejstvo pa je, da bi lahko v Telekomu Slovenije že od februarja 2001 naprej dosledno uveljavili pravilnik o oštevilčenju v javnih telekomunikacijskih omrežjih tudi v tem primeru, kar pomeni, da bi do konca zaprli poti na številko 061 970x iz vseh drugih omrežij. Na to številko so bili taksisti dosegljivi samo še iz mobilnih omrežij.
Ker sodni postopki potekajo počasneje, kot smo pričakovali, smo zaradi dobrih poslovnih običajev z zaporo čakali skoraj dve leti in šele decembra 2002 vse tri mobilne operaterje obvestili, da ukinjamo številčenje 06x in naj storijo vse potrebno za uveljavitev tega ukrepa v skladu s pravilnikom o oštevilčenju. Mobilni operaterji so ukrepali različno.
Zaradi enakopravnega obravnavanja vseh treh operaterjev mobilne telefonije in glede na to, da pred sodiščem in upravnimi organi potekajo različni postopki, smo se v Telekomu Slovenije danes odločili, da do razrešitve vzpostavimo stanje z decembra lani in omogočimo klice na številke ljubljanskih taksistov v obliki 061 970x iz mobilnih omrežij. S to odločitvijo bomo do končnega sodnega epiloga ljubljanskim taksistom v največji možni meri olajšali poslovanje, hkrati pa jim bomo še enkrat ponudili vse alternativne možnosti in jim svetovali, kaj lahko storijo sami, so še sporočili iz Telekoma.
Skratka reč res ni tako preprosta, če Telekom popušča in ne spoštuje dosledno pravilnikov, da bi ugodil zahtevam taksistov... |
|