Referendum o vračanju vlaganj uspel, toda... |
Kaj dogaja
|
ponedeljek, 20. januar 2003 |
Bitka je dobljena, vojne še ni konec, bi lahko rekli. Spremenjen zakon (novelo) je potrebno zdaj sprejeti v parlamentu, kar se utegne zaplesti, saj razveljavitev časovne omejitve (1995) lahko sproži tudi presojo ustavnosti.
Možnih zapletov je še vrsta, vsekakor pa po besedah ministra Gantarja "pred letom 2005, ni pričakovati, da bi se razmere na globalnih telekomunikacijskih trgih uredile tako, da bi bilo moč uspešno odprodati državni delež v Telekomu Slovenije...".
Prav privatizacija Telekoma pa je osnova za vračanje in kot je izjavil Gantar se utegne "zmanjšati motivacija za privatizacijo...". Le kako se ne bi?
Država kot solastnik letno pobere iz Telekoma dober denar v obliki dividend. Če bi delež (slabo) odprodala bi zgolj povrnila "prekomerna vlaganja" in bila ob reden vir prihodka. Od kod bi potem jemala sredstva za zagotavljanje univerzalnih storitev (beri subvencioniranje storitev in infrastrukture v tržno nezanimivih predelih Slovenije) ni znano.
Logični odgovor je, da bodo naročniki tržno zanimivih področij (urbanih središč) v večji meri sofinancirali storitve in infrastrukturo ruralnih območij. Ta model seveda še bolj odpira prostor za tržno usmerjeno konkurenco, ki obveze po zagotavljanju univerzalnih storitev ne bo imela.
Druga možnost je nižanje nivoja univerzalnih storitev, ki je - konec koncev - politična kategorija in če imamo za socialno pravičnost na voljo le golobe pismonoše, ne moremo zahtevati optike v vsako vas.
Kot kaže bo vse skupaj spet pripeljalo do tega, da bodo ponekod v Sloveniji "oddajo v Nedeljo zvečer poslušali šele v ponedeljek"... Čeprav je to v nasprotju z željami po razvoju enakopravne informacijske družbe. Razkorak bo izenačen s tem, da bodo eni dobili povrnjena "prekomerna vlaganja", drugi pa bo(m/d)o vlagali v razvoj novih tehnologij in se ne bomo spraševali ali jih morda preplačujemo.
Enotna cena telefonskega priključka namreč pomeni, da večina plačuje izgadnjo dražje, zato, da lahko dobi ceneje telefonski priključek manjšina. Sliši se tako plansko že skoraj kot utopični socializem. Samo, da ne bo joka, ko bo napredek prišel na vrsto šele v naslednji petletki. |