Vlada zgolj predlaga cenovno politiko Telekomu |
Kaj dogaja
|
sreda, 27. november 2002 |
Na ministrstvu za informacijsko družbo so se "zaradi številnih novinarskih vprašanj v zvezi z naročniškimi paketi Telekoma Slovenije" odločili za sporočilo za javnost, v katerem želijo pojasniti, da vlada Telekomu Slovenije ni prepovedala uvedbe novih naročniških paketov, temveč je predlagala, da bi spremembe Telekom uvedel šele kasneje.
Strokovna študija, ki jo je naročilo ministrstvo za gospodarstvo pri Umarju, je pokazala, da bi povišanje cen negativno vplivalo na inflacijo, kar pa je v nasprotju z makrofiskalnimi cilji vlade v letu 2002. Spremembe bi po predlogu vlade uvedli v začetku naslednjega leta, in sicer v dveh korakih.
Med vrsticami... Verjetno ni potrebno biti tako poglobljeno ekonomsko izobražen, kot so strokovnjaki v Uradu za Makroekonomske analize in razvoj, da veš, da vsako povišanje cen negativno vpliva na inflacijo. Nekoliko bolj pa je potrebno poznati statistične metode v uporabi, da ugotoviš, da podražitve "v začetku naslednjega leta" - po možnosti v času razprodaj - na izračunano in prikazano inflacijo ne vplivajo, saj se podražitev skrije v neupoštevano sezonsko razspodajno nihanje.
Poudariti je treba, da vlada nima neposrednega vpliva na (cenovno) politiko Telekoma, lahko pa poda predlog, kar je storila tudi v tem primeru, so še zapisali v MID-ovem sporočilu za javnost. Zvišanja cen oz. uvedbe naročniških paketov s 1. decembrom tako najverjetneje ne bo - samozavestno zaključujejo sporočilo.
Med drugimi vrsticami... Seveda vlada nima neposrednega vpliva na vodstvo Telekoma, njegove poslovne (cenovne) odločitve in podobno. To je dokazala že, ko je vodstvo spomladi letos želelo z delnicami na borzo. Takrat si je Peter Grašek pri ministru Gantarju zaslužil znamenito črno piko.
Le kdo je lahko tako naiven, da bi mislil, da bi vlada (zlo)rabila kontrolni državni (vlada=država?) delež, s katerim upravlja, da bi lažje dosegala tako preproste reči, kot so npr. "makrofiskalnimi cilji vlade v letu 2002"? Da vlada kot predstavnik večinskega delničarja družbo pelje v korist vseh delničarjev je dokazala še na vsaki skupščini delničarjev, ko je podprla izplačilo dividend iz dobička. Hkrati vlada družbe ne ovira pri najemanju kreditov potrebnih za nove investicije (npr. UMTS).
In še pod črto... Večina uporabnikov bo podražitve čutila ne glede na to ali se bodo zgodile decembra, januarja ali februarja - morda si bomo lahko za Silvestra privoščili kakšno steklenico več. Telekom bo s poznejšo uvedbo novih cen pač posloval slabše, kot bi lahko (kar bi smelo skrbeti tudi večinskega delničarja). Uradno merjena inflacija (kot vse kaže predvsem politična kategorija) bo morda nižja in skladna z napovedmi. Uprava družbe bo ponovno v zagati, saj bi gospodarno obnašanje lahko pomenilo rdeč karton.
In vsi bomo živeli srečno dalje, če ne bomo prej umrli... |
|