Boljši nadzor radio-frekvenčnega spektra
Kaj dogaja
petek, 18. oktober 2002
Agencija za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto Republike Slovenije je te dni priklopila novo daljinsko radijsko nadzorno postajo v Brežicah in s tem pomembno razširila področje nadzora radio-frekvenčnega spektra na jugovzhodnem delu države. Mobilna radijska postajaDaljinska radijska nadzorna postaja Brežice se je pridružila dosedanjim petim avtomatskim, eni obljudeni in trem mobilnim nadzornim postajam, ki sestavljajo sedanji radijski nadzorno-merilni sistem Slovenije. Sistem je še v izgradnji. Predvideva omrežno povezavo treh obljudenih, 15 avtomatskih in več mobilnih radijskih nadzorno-merilnih postaj.
S sedanjo omrežno povezavo in vrhunsko merilno in programsko opremo ter merilnimi antenami pa Agencija že danes lahko dokaj kakovostno nadzira radio-frekvenčni spekter na območju cele Slovenije. Iz vsake nadzorne postaje, merilnega vozila, nadzornega centra ali praktično od koderkoli, kjer je dostopna kakšna telekomunikacijska povezava (bodisi analogna PSTN, ISDN, GSM vključno s HSCSD in GPRS, itd.), lahko namreč nadzoruje in meri radio-frekvenčni spekter v katerikoli drugi nadzorni postaji ter od tam prenaša merilne podatke.
Daljinska radijska nadzorna postaja Brežice Postaji Brežice se bo v kratkem pridružila še avtomatska postaja Sevnica.
Kompleten načrtovani nadzorni sistem bo dograjen predvidoma do leta 2004, za kar bo potrebnih še okrog 350 milijonov tolarjev, ki jih Agencija pridobiva z zaračunavanjem pristojbin za uporabo frekvenc.
Sistem je zelo strogo varovan, dostop do postaj in upravljanje z njimi imajo samo pooblaščene osebe s specialno programsko in računalniško opremo. Spekter radijskih frekvenc je namreč javna dobrina in vir, katerega razpoložljivost je omejena. Zato sta njegovo upravljanje in kakovosten nadzor tako zelo pomembna tako za uporabnike frekvenc kot za potrošnike njihovih storitev.
Vir: ATRP
 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.