V kratkem odločba o pomembni tržni moči na mobilnem trgu |
Kaj dogaja
|
četrtek, 10. oktober 2002 |
V včerajšnji oddaji Studio ob 17-ih na Radiu Slovenija so gosti govorili o stanju na slovenskem telekomunikacijskem trgu po poldrugem letu uradne liberalizacije. Razprava je tekla predvsem o mobilnih telekomunikacijah, regulatorju in konkurenci, direktor Agencije za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto Nikolaj Simič pa je dejal, da bo v nekaj dneh izdana odločba o mobilnih operaterjih s pomembno tržno močjo v Sloveniji.
Od te odločbe, s katero bo agencija lahko začela regulirati tudi trg mobilnih telekomunikacij, sicer veliko pričakujejo tudi sami mobilni operaterji.
Glede nesoglasij s Telekomom Slovenije glede oblikovanja cen je Simič priznal, da so nekatere določbe zakona o telekomunikacijah nedorečene.
Direktor družbe Si.mobil, Bojan Dremelj, ki sicer od agencije kot regulatorja trga veliko pričakuje, je ob tem dejal, da Si.mobil ne more dobiti statusa operaterja s pomembno tržno pomočjo, ker je v slovenskem prostoru največji operater kar nekajkrat večji od najbližjega zasledovalca. Tehnični direktor družbe Mobitel, Ivica Kranjčevič je mnenja, da sta pri določanju statusa poleg tržnega deleža pomembna tudi finančna moč in dostop do finančnih virov s strani posameznega operaterja.
Predsednik uprave družbe Telekom Slovenije, Peter Grašek, je k temu dodal, da liberalizacija ne pomeni anarhije, ampak med drugim enaka pravila za vse "igralce" in dosledno uveljavitev stroškovnega principa določanja cen. Po njegovem mnenju namreč nekateri slovenski mobilni operaterji s finančno pomočjo iz tujine in stroškovno neupravičenimi cenami nekaterih storitev izvajajo nelojalno konkurenco. Dremelj je na Graškove namige o nelojalni konkurenci odgovoril, da je Si.mobil še vedno na stopnji, v kateri z intenzivnimi naložbami pridobiva primeren tržni delež.
Direktor Urada za varstvo konkurence, Andrej Plahutnik,je pojasnil, da med obravnavanim pojmom in definicijo operaterja s prevladujočim tržnim položajem ni neposredne povezave. Poleg tega je razložil, da v prihodnosti na slovenskem telekomunikacijskem trgu lahko pričakujemo predvsem oblike omejevanih sporazumov, pri čemer je kot potencialen primer izpostavil letošnjo dogovorjeno podražitev storitev mobilne telefonije.
Minister za informacijsko družbo, Pavel Gantar, je med drugim povedal, da so z ustanovitvijo agencije in uveljavitvijo zakona o telekomunikacijah bili postavljeni osnovni pogoji za liberalizacijo telekomunikacijskega trga.
|