MID ne pozna Nacionalnega programa razvoja telekomunikacij? |
Kaj dogaja
|
torek, 16. julij 2002 |
Prejšnji teden se je MID z obvstilom medijem odzval na pismo bralca, ki se je prek medijev pritožil zaradi "počasnosti" podatkovnih komunikacij. MID v sporočilu med drugim žuga Telekomu Slovenije, da ne spoštuje odločbe Zakona o telekomunikacijah o univerzalnih storitvah a očitno pozablja na (pre)ohlapno definicijo v sprejetem pravilniku o kakovosti univerzalnih storitevin na Nacionalni program razvoja telekomunikacij...
Problem je v tem, da so nekateri naročniki namesto na lastno fizično »bakreno« krajevno zanko priključeni na multiplekser (npr. PCM-4). Te naprave, s katerimi je možno na eno zanko (po domače žico) priključiti več telefonskih naročnikov, sicer zadostujejo za govorno telefonijo, vendar "pa sodobnim modemom onemogočajo, da bi delovali s polno hitrostjo. Hitrost ponavadi tako dosega le 9600 bitov na sekundo, kar pa za uporabo interneta dandanes ne zadostuje več. Na to kažejo tudi izkušnje omenjenega državljana, avtorja omenjenega pisma." ugotavlja MID.
"Radi bi še opozorili, da Zakon o telekomunikacijah v 79. členu med drugim določa, da ima vsakdo »možnost dostopa do fiksnega javnega telefonskega omrežja z možnostjo vzpostavljanja in sprejemanja domačih in mednarodnih klicev, prenosa zvokovnih informacij ter tej pasovni širini primeren prenos faksimilnih sporočil in prenos podatkov s pomočjo modema«. V primeru, kot ga je opisal državljan, Telekom Slovenije ne spoštuje tistega dela zakona, ki govori o zagotavljanju univerzalnih storitev. Zato je nujno takšne tehnične težave odpraviti v čim krajšem času." še navaja sporočilo za medije.
Isti člen zakona v četrtem odstavku določa, da "Minister predpiše kakovost univerzalnih storitev ter v tem okviru predpiše zlasti prenosne in prometne parametre, dobavne roke, razpoložljivost, pokritost z javnimi govorilnicami in roke odprave napak." To je MID tudi storil v Pravilniku o kakovosti univerzalnih storitev, ki v 7. členu preveč splošno določa prenos faksimilnih sporočil in podatkov. "...prenos podatkov s pomočjo modema s prenosno hitrostjo, ki omogoča funkcionalen dostop do interneta," je namreč preveč družboslovna in diskutabilna definicija za izvajanje kakršnegakoli pritiska na tehnične lastnosti žic. To nikakor ne pomeni, da se ne strinjamo z ciljem definicije! Žal pa je lahko "funkcionalen dostop do interneta" vse od (1200 bps) terminala, prek GSM 9600 pa do +1 Mbps večsmerne video konference. Stvar interpretacije in mentalne zrelosti pač in za doseganje dobička se bo vsak telekom naredil neumnega.
Tako nam kot edini konkretni parameter ostaja citat Nacionalnega programa razvoja telekomunikacij, ki v točki 2.4 Telekomunikacije kot dobrina in temeljna človekova pravica pravi: "Osnovne storitve, ki so opredeljene kot določen najmanjši nabor storitev ustrezne kakovosti, morajo biti dostopne vsem uporabnikom po primerni ceni ne glede na geografsko lokacijo. Danes razumemo to kot možnost
oziroma pravico vsakega državljana do telefonskega priključka (6, 17), ki naj omogoča prenos zvokovnih (govornih) sporočil frekvenčne pasovne širine 3,1 kHz, prenos faksimilnih sporočil grupe 3 in možnost prenosa podatkov prek modema s hitrostjo do 2400 bit/s. Tak priključek naj ima možnost dostopa do nujnih storitev, do obratovalca za klice v sili in posredovanje pri vzpostavljanju zvez ter do informacij o telefonskih naročnikih."
Gornja definicija bi bila smešna, če bi ne bila žalostna, saj jo je kljub opozorilom sprejel Državni zbor Republike Slovenije 29. februarja 2000. Upajmo, da ne bo potrebno čakati na prihodnje prestopno leto, da bomo dobili dopolnjen in izboljšan ali povsem nov nacionalni program, ki se bo bolj ukvarjal z razvojem in cilji in manj s stanjem in zgodovino. Do takrat lahko minister položaj popravi s konkretneje opredeljenimi tehničnimi zahtevami univerzalnih storitev in doda med zahtevana poročila tudi (frekvenčno) prepustnost lokalnih zank.
Vir: MID
Zakon o telekomunikacijah
Nacionalni program razvoja telekomunikacij
Pravilnik o kakovosti univerzalnih storitev |
|