Delo: Naravni sovražniki, ali vsi bi pojedli vse |
V medijih
|
ponedeljek, 15. januar 2001 |
Luka Dekleva Humar v Delu piše:"Kocka je padla. Vodenje novoustanovljenega Ministrstva za informacijsko družbo Republike Slovenije je prevzel 51-letni dr. Pavel Gantar. Glavne naloge ministrstva naj bi bile sprejetje zakona o telekomunikacijah, privatizacija Telekoma Slovenije, nadaljevanje projekta in programov e-vlade, projekta e-Slovenije in e-opismenjevanje."
Naprej piše, da si vsaka vlada in posledično ministrstvo želi, da na njen naslov ne bi kronično prihajale pritožbe in obtožbe podjetij, interesnih združenj, zahteve, podpisi za to ali ono peticijo in ugotavlja, da imamo v Sloveniji tri močne informacijsko-tehnološke lobije.
Največji je lobi, kamor sodijo Telekom Slovenije, Pošta Slovenije in satelitska podjetja, kot je denimo Eon Zorana Thalerja, ki je prvi poskrbel za varno in po svetovnih standardih zadovoljivo elektronsko povezavo med e-prodajalci in bankami. V to skupino spadajo tudi vsi, ki so odvisni od Telekoma Slovenije in simpatizirajo z njegovo politiko tudi v akademskih krogih, kjer pa se že mešajo politični, tržni in osebni interesi. "Ni jih malo profesorjev, ki so Telekomovi delničarji, ni jih malo, ki predavajo in delujejo v laboratorijih, ki jih je v celoti opremil in financira Telekom Slovenije, ni jih malo, ki "testno" zastonj uporabljajo Telekomove storitve..."
V drugi lobi sodijo vsi, ki so zbrani v "sekciji" za računalništvo in v "sekciji" ponudnikov internetnih storitev pri Gospodarski zbornici Slovenije.
V tretjem lobiju pa so zbrani vsi, ki bodo v letu, dveh, najpozneje petih, ostra konkurenca Telekomu pri najetih vodih.
Svoja razmišlanja zaključi z ugotovitvijo, da so vsi trije politično-interesni lobiji med seboj skregani oziroma delujejo po načelu: sovražnik mojega sovražnika je moj prijatelj. Med konflikti interesov so – tako kot vedno in povsod – posamezniki, ki sedijo na dveh ali treh stolih.
Delo, Naravni sovražniki, ali vsi bi pojedli vse |