Konec impulzov, zdaj glede na čas
Telekom Slovenije
sobota, 01. junij 2002
Danes je začel veljati nov tarifni sistem Telekoma Slovenije in njemu prilagojen cenik storitev, k čemur je dala soglasje agencija za telekomunikacije - ATR. Sprememba je nujna zaradi uvajanja razčlenjenega računa oziroma centraliziranega zajemanja podatkov v novem sistemu za zaračunavanje storitev ter zaradi uvajanja nekaterih novih naročniških možnosti v bližnji prihodnosti. Osnovna novost je, da se bo telefonski promet namesto v impulznih obračunaval v časovnih intervalih. Izjemi sta dve. Prva so štiri podrejene telefonske centrale in šest strežnikov v sistemu centreks, na katere je vezano okrog tri promila ali dva tisoč petsto Telekomovih naročnikov, ki se jim bo promet obračunaval še po starem, vendar najdlje do 1. januarja 2003. Druga izjema pa so telefonske govorilnice, pri katerih bo obračunska enota še naprej impulz, saj je tako izražena tudi vrednost telekartic.
Obračunska enota v notranjem telefonskem prometu bo časovni interval v trajanju ene minute v času večje oziroma dveh minut v času manjše prometne obremenitve. V mednarodnem in maloobmejnem ter v prometu z mobilnimi omrežji bo obračunska enota časovni interval v trajanju 12 sekund, pri dostopu do interneta prek vstopnih številk 0889 pa ena minuta tako v času večje kot manjše prometne obremenitve.
Novemu tarifnemu sistemu prilagojeni cenik je bil predhodno že objavljen v uradnem listu 24. maja, dostopen pa je tudi na spletni strani www.telekom.si in na Telekomovih prodajnih mestih. Cene (na minuto prometa) se zaradi spremenjenega tarifnega sistema ne spreminjajo, razen pri maloobmejnem prometu, kjer gre za zaokrožitev cene navzgor za dva (čas večje prometne obremenitve) oziroma tri stotine (čas manjše prometne obremenitve). Pri dostopu do ponudnikov internetnih storitev prek vstopne številke 0889 pa se uvaja novost. Ker se je doslej promet na te številke tarifiral s prvim tarifnim impulzom na začetku klica, bo temu prilagojeno tudi časovno tarifiranje in hkrati usklajeno s tarifiranjem na vstopne številke 0880, tako da se bo zaračunavala tudi vsaka vzpostavitev zveze s tem omrežjem v enkratnem znesku 6,30 tolarja in nato vsaka začeta minuta prometa po nespremenjeni ceni. Ker obračun telefonskega prometa ne bo več temeljil na beleženju telefonskih impulzov, lahko pride pri pomožnih (16kHz) števcih tarifnih impulzov oziroma pri storitvi obvestilo o ceni (AOC) med tako dobljeno informacijo in ceno posameznega klica, ki bo dejansko zaračunana, do odstopanj, ki pa v nobenem primeru ne morejo biti večja od cene enega časovnega intervala na klic, zatrjujejo v Telekomu Slovenije.
Zaračunava se vsak začeti časovni interval. V notranjem prometu se bo minuta oziroma dve minuti prometa obračunavali po 6,30 tolarja skupaj z DDV-jem. V notranjem prometu v bistvu ni razlik s prejšnjim načinom tarifiranja. V mednarodnem prometu cene na minuto pogovora ostajajo nespremenjene, in sicer za prvo območje 42 tolarjev, za drugo 54 tolarjev, za tretje 114 tolarjev, za četrto 162 tolarjev in za peto 276 tolarjev. Tudi dodatek za klice v tuja mobilna omrežja ostane enak, to je 30 tolarjev. V času manjše prometne obremenitve je cena za dvajset odstotkov nižja. Enake ostajajo tudi cene na minuto pogovora v domača mobilna omrežja NMT in GSM, vključno s popusti v času manjše prometne obremenitve, torej 45,41 (22,70) oziroma 71,87 (35,92) tolarja. Cena časovnega intervala po posameznih območjih mednarodnega prometa in v mobilna omrežja se izračuna tako, da se cena minute deli s pet. Cena minute dostopa do interneta prek številk 0889 je še naprej 2,27 oziroma 1,26 tolarja.
Vir: Telekom Slovenije
 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.