Zakon o vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje sprejet
Kaj dogaja
petek, 17. maj 2002
Državni zbor RS je včeraj sprejel Zakon o vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje. Po igrici dopolnil je na koncu prevladal predlog vlade, ki so ga dan pred tem poskušali spremeniti nasprotni predlogi. Vlaganja bodo tako povrnjena v višini 20 - 40%, glede na fizično izrabo ter tehnično in ekonomsko zastarevanje vgrajene telekomunikacijske opreme. Skupaj naj bi to predstavljalo okoli 8 milijard tolarjev. Osnovni namen tega zakona je, da se enotno uredi način in postopek vračanja vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje in s tem izenači pogoje za pridobitev telefonskega priključka ne glede na geografsko lego in ne glede na to kdaj je bil telefonski priključek pridobljen. V obdobju pred sprejetjem zakona o telekomunikacijah iz leta 1997 so se sredstva za graditev javnega telekomunikacijskega omrežja zbirala na način, ki je bil urejen v zakonu o temeljih sistema zvez iz leta 1974 in zakonu o sistemu zvez iz leta 1988, ki sta določala, da lahko PTT organizacije na zahtevo zainteresiranih družbenopolitičnih skupnosti, organizacij oz. posameznikov zgradijo ali rekonstruirajo obstoječe poštno-telegrafske in telefonske objekte, postroje in naprave, ki niso predvideni v srednjeročnem razvojnem načrtu ptt organizacije.
Novi zakon o telekomunikacijah iz leta 2001 (ZTel-1 ) v 158. členu določa, da se vlaganja posameznih investitorjev in lokalnih skupnosti v javno telekomunikacijsko omrežje povrnejo na način in pod pogoji, ki jih bo določal poseben zakon.
Zakon določa, da so upravičenci do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje Telekoma Slovenije, d.d. fizične osebe, lokalne skupnosti in njihovi pravni nasledniki, ki imajo pogodbe s pravnimi predniki Telekoma Slovenije, d.d. in Samoupravnimi interesnimi skupnostmi. Časovni mejnik vračanja s strani zavezanca Republike Slovenije predstavlja datum 1.1.1995. Na ta dan je bila izdelana otvoritvena bilanca podjetja Telekom, ter so na tej podlagi dejansko prešla v last Republike Slovenije vsa sredstva telekomunikacijske infrastrukture, ki so bila zavedena med sredstvi podjetja Telekom.
Podlaga za ugotovitev višine vračila je določena kot razlika med pogodbeno vrednostjo, navedeno v pogodbi med upravičencem in Ptt organizacijo oziroma samoupravnimi interesnimi skupnostmi, sklenjene najkasneje do dne 1.1.1995, zmanjšano za morebiti neplačano priključnino, ki so jo v istem času na istem geografskem območju plačali naročniki Ptt organizacij, ki takšnih pogodb niso sklenili in morebitno neplačani prispevek samoupravnim interesnim skupnostim. Od tako izračunanega zneska se izplača odstotek, določen za posamezno časovno obdobje sklenitve pogodbe, ki znaša od 20 - 40% , glede na fizično izrabo ter tehnično in ekonomsko zastarevanje vgrajene telekomunikacijske opreme. Vlaganja v javno telekomunikacijsko omrežje niso bila kapitalske narave, od katerih bi bilo mogoče pričakovati donos Višina tako izračunanega vračila bo preračunana v konvertibilno valuto in nato v EUR na dan sklenitve pogodbe, zatem pa v tolarje na dan izplačila vračila. Tako izračunana povračila vlaganj znašajo 36,3 mio EUR oziroma 8 mrd SIT po srednjem tečaju Banke Slovenije na dan 30.1.2002, ki se bodo povrnila v breme privatizacije Telekoma Slovenije d.d..
Namen predlaganega postopka je, da z zakonom določeni upravičenci čim hitreje in s čim manjšimi stroški dosežejo povrnitev sredstev vloženih v javno telekomunikacijsko omrežje, na podlagi priloženih dokazov. To naj se v prvi vrsti zagotovi s sklenitvijo pisne poravnave z Republiko Slovenijo, ki je zavezanec za vračilo vlaganj in jo bo v postopku po tem zakonu zastopalo pristojno državno pravobranilstvo. Če pisne poravnave ne bi bilo mogoče skleniti, bo o vračanju vlaganj odločalo sodišče po pravilih nepravdnega postopka, ki veljajo za določitev odškodnine.
Vir: MID
 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.