Vlada o oblikovanju cen dominantnih ponudnikov |
Kaj dogaja
|
četrtek, 14. marec 2002 |
Vlada RS je na današnji seji sprejela uredbo o metodologiji oblikovanja cen operaterjev fiksnih javnih telekomunikacijskih storitev in omrežij ter operaterjev zakupa vodov, ki imajo pomembno tržno moč. Ministrstvo za informacijsko družbo je metodologijo oblikovanja cen določilo z namenom uvajanja konkurence na trg javnih telekomunikacijskih storitev.
Uredba začne veljati 11.05.2002, ko Vladi RS preneha pristojnost spreminjati cene določenih telekomunikacijskih storitev. To bo odtlej v pristojnosti Agencije za telekomunikacije in radiodifuzijo - ATR, ki bo na predlagane cene omenjenih operaterjev izdajala soglasje.
Ker morajo cene teh operaterjev obsegati stroške učinkovitega in kakovostnega opravljanja posamezne storitve, predlog uredbe operaterjem najprej nalaga, da razvijejo sistem, po katerem bodo razporejali svoje stroške in prihodke. O vzpostavitvi in spremembi tega sistema mora operater poročati ATR. Pred vsako spremembo in dopolnitvijo cen mora operater pridobiti soglasje ATR, ki na osnovi stroškov učinkovitega zagotavljanja storitev ali sistema cenovne kapice presodi, če so predlagane cene v skladu z zakonom.
Če se izdaja soglasja na osnovi stroškov učinkovitega zagotavljanja storitev, mora operater vlogi za soglasje k predlaganim cenam priložiti dokumente oziroma podatke. Če pa ATR izdaja soglasja na osnovi sistema cenovne kapice, preveri, ali predlagane cene ustrezajo ustreznemu sistemu cenovne kapice. Ta sistem določi ATR s splošnim aktom in operaterju omogoča, da sam spreminja nadzorovane cene tako, da tehtano povprečje sprememb teh cen v enem letu ni večje od cenovne kapice oziroma najvišje možne spremembe cen. ATR lahko določi tudi več sistemov cenovne kapice. Vsi parametri, ki so potrebi za delovanje tega sistema, na primer najvišja možna sprememba cen, uteži, …, so določeni za daljše časovno obdobje (4 - 5 let).
Ta predlog uredbe določa tudi zahteve glede popustov, poročanje ATR o učinkih cen in o uporabi sistema za razporejanje stroškov in prihodkov v preteklem koledarskem letu, izjeme, ki se lahko določijo, če se ugotovi, da je trg določenih storitev dovolj konkurenčen ter načelo nediskriminacije.
Vir: MID
• Uredba o metodologiji oblikovanja cen javnih telekomunikacijskih storitev in omrežij (.pdf, 24kB) |
|