Slovenska različica Windows XP in razvojno okolje Visual Studio .NET |
Kaj dogaja
|
četrtek, 07. marec 2002 |
Podjetje Microsoft je danes uradno predstavilo slovensko različico operacijskega sistema Windows XP, istočasno pa so slovenski javnosti tudi prvič uradno predstavili razvojno okolje Visual Studio .NET, ki predstavlja temelje Microsoftove .NET strategije. Slovenska različica operacijskega sistema Windows XP predstavlja pomemben korak naprej in odlično priložnost za slovensko računalniško industrijo in podjetja. Operacijski sistem obenem predstavlja platformo, prilagojeno spletnim storitvam XML, ki jih omogoča Visual Studio .NET, so sporočili iz Microsofta.
Slovenska različica operacijskega sistema Windows XP Professional je prvi poslovenjeni operacijski sistem, ki temelji na tehnologiji Windows NT/2000, kar pomeni, da bodo imeli poslovni in domači uporabniki dostop do zanesljivega in zmogljivega operacijskega sistema v slovenščini. »Operacijski sistem Windows XP bo slovenskim uporabnikom ponudil nove uporabniške izkušnje pri delu in zabavi,« je povedal Grega Kukec, direktor podjetja Microsoft Slovenija. »Windows XP postavlja nove meje na področju zanesljivosti, zmogljivosti in prilagodljivosti.«
Windows XP Professional je izredno primeren za poslovno uporabo in vse uporabnike, ki bi radi iz svojega računalnika potegnili čim več. Ponuja enake zmogljivosti kot različica Home Edition za domače uporabnike, obenem pa ponuja tudi možnosti oddaljenega nadzora in dostopa, dodatno varnost in preprost nadzor nad sistemom. Windows XP poleg tega omogoča še upravljanje in pregledovanje najsodobnejših večpredstavnih vsebin, med katere sodijo digitalna fotografija, glasba in video vsebine. Z naprednimi možnostmi za uporabo v prenosnih računalnikih bodo lahko tudi mobilni uporabniki izkoristili vso moč in napredne tehnologije, ki jih ponuja Windows XP.
Še posebno pozornost pri razvoju so pri Microsoftu namenili možnostim komunikacije, saj Windows XP ponuja izredno močno komunikacijsko orodje Windows Messenger, ki uporabnikom omogoča stalen stik s sodelavci in prijatelji, istočasno pa Windows Messenger ponuja tudi skupno uporabo aplikacij, prenos glasu in video vsebin ter številne spletne storitve, ki jih ponuja Microsoft in njegovi partnerji. Windows XP je v nekaj mesecih po svoji predstavitvi že dosegel močno industrijsko in partnersko podporo, saj ga skupaj z novimi računalniki ponuja večina proizvajalcev računalnikov, število prodanih licenc operacijskega sistema pa je preseglo 17 milijonov.
Slovenska različica operacijskega sistema Windows XP Professional bo slovenskim uporabnikom prinesla zanesljivost, varnost, zmogljivost in preprostost uporabe, ki je ne ponuja noben drug operacijski sistem. Slovenski poslovni in domači uporabniki bodo tako pridobili dostop do najsodobnejše računalniške tehnologije v domačem jeziku, kar predstavlja pomemben korak za poslovna in domača uporabniška okolja.
Microsoft Visual Studio .NET
Microsoft Visual Studio .NET je edino razvojno okolje v celoti zgrajeno na podlagi XML standarda, s čimer je popolnoma prirejeno izdelavi spletnih storitev in aplikacij. Spletne storitve bodo predstavljajo naslednjo generacijo v razvoju spleta in interneta, saj aplikacijam omogočajo komunikacijo in izmenjavo podatkov, s čimer internet postane platforma za poslovanje in razvoj. Visual Studio .NET tako predstavlja temelje za naslednjo generacijo računalništva, ki bo temeljila na spletnih storitvah in omogočala dostop do podatkov in storitev kadarkoli, od kjerkoli in s katerekoli naprave.
Visual Studio ,NET je na voljo v treh različicah:
• Microsoft Visual Studio .NET Professional
• Microsoft Visual Studio .NET Enterprise Developer
• Microsoft Visual Studio .NET Enterprise Architect
Različica Professional je namenjena hitremu razvoju XML spletnih aplikacij in ponuja visoko stopnjo prilagodljivosti za različne platforme Različica Enterprise Developer je namenjena uporabi v poslovnih okoljih in ponuja dodatna orodja, potrebna za razvoj v projektnih skupinah. Različica Enterprise Architect pa je namenjena vodjam razvojnih oddelkov, saj vsebuje številna orodja za predpisovanje arhitekturnih smernic pri razvoju aplikacij.
Najnovejša različica razvojnega okolja istočasno omogoča tudi višjo stopnjo storilnosti, saj razvijalcem ponuja enotno razvojno okolje (Integrated Development Enviroment) za vse jezike, med katerimi so tudi Microsoft Visual Basic .NET, Microsoft Visual C++ .NET in Microsoft Visual C# .NET. Enotno razvojno okolje razvijalcem omogoča popolno svobodo pri programiranju saj se lahko odločijo za tisto orodje, ki najbolj ustreza njihovemu znanju, potrebam in tehničnim zahtevam aplikacije. V skladu z Microsoftovo strategijo dostopa do podatkov s katerekoli naprave ima Visual Studio .NET vdelane tudi številne možnosti, ki olajšajo in poenostavijo razvoj za pametne naprave (Smart Devices), med katere sodijo mobilni telefoni in dlančniki. Veliko poudarka pri celotnem izdelku pa je tudi na varnosti, saj je Visual Studio .NET edino večjezikovno orodje, optimizirano za izgradnjo varne programske kode. Spletne storitve XML ponujajo tudi zmogljivejšo in cenejšo alternativo aplikacijam, zgrajenimi na platformi J2EE.
Visual Studio .NET je veliko zanimanja in navdušenja požel, še pred uradno predstavitvijo, saj je Microsoft razvijalcem poslal preko 3,5 milijona preizkusnih različic, v prvih 96 urah javne dostopnosti na spletni strani MSDN pa si je Visual Studio .NET naložilo več kot 20.000 razvijalcev. Odprtost razvojnega okolja istočasno omogoča tudi številnim partnerjem, da ponudijo svoje izdelke, ki še dodatno razširijo zmožnosti Visual Studio .NET. Microsoft je v namene izobraževanja uvedel tudi program Microsoft Developers Network Academic Alliance, ki vključuje več kot 800 izobraževalnih ustanov in 200.000 učencev po vsem svetu.
»Spletne aplikacije predstavljajo korak v naslednjo generacijo računalništva,« je povedal Kukec. »Visual Studio .NET omogoča hiter in učinkovit razvoj spletnih aplikacij in je prvo razvojno orodje, ki je v celoti prilagojeno najnovejšim standardom in tehnologijam. Podjetja bodo lahko z uporabo najnovejšega orodja svojim strankam ponudila svoje izdelke z veliko dodano vrednostjo, istočasno pa bodo lahko zmanjšala svoje stroške in skrajšala čas, potreben za predstavitev novih izdelkov.«
Vir: Microsoft |
|