Digitalni razkorak - razkorak med informacijsko bogatimi in revnimi |
Kaj dogaja
|
ponedeljek, 18. februar 2002 |
Izhodišče razprave na okrogli mizi je bila raziskava Digitalni razkorak - Slovenija 2001, ki jo je po naročilu MID napisal dr. Vasja Vehovar v okviru projekta RIS. Ta je pokazala, da so spremenljivke, ki so odločilne za uporabo ali neuporabo interneta v Sloveniji predvsem izobrazba, pa tudi starost, spol, družbeni sloj, vernost in regija. V 32% slovenske populacije najdemo le 71% vseh uporabnikov interneta.
Glavna spremenljivka, ki loči uporabnike interneta od neuporabnikov, je znanje angleškega jezika. Tretjina slovenske populacije zna angleško in med njimi je 67% uporabnikov interneta. Med tistimi, ki ne znajo angleško pa je le 18% uporabnikov interneta.
Kritičen je predvsem izobraževalen sistem, saj je raziskava pokazala, da tisti otroci in mladostniki, katerih starši nimajo dostopa do interneta, tudi sami ne uporabljajo interneta. V tem smislu je izobraževalen sistem kritičen, saj ne vpliva in ne presega tega dejstva. Skoraj vse slovenske osnovne (82-99%) in srednje šole (93-100%) imajo dostop do interneta, vendar pa ima 29 učencev na voljo le en računalnik.
Pomemben razlog za digitalni razkorak v Sloveniji so predvsem razlike v uporabi interneta od doma, ki je običajno predpogoj za aktivno uporabo interneta, vendar pa so razlogi za neuporabo interneta od doma različni. Tako uporabniki interneta kot glavno oviro navajajo hitrost in pomanjkanje časa. Za tiste, ki jih internet zanima so glavna ovira stroški računalnika, nezainteresirani pa navajajo stroške na splošno.
Vir: MID, Povzetki okrogle mize Digitalni razkorak - razkorak med informacijsko bogatimi in revnimi |