Zakon o vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje |
Kaj dogaja
|
četrtek, 31. januar 2002 |
Vlada RS je na današnji seji sprejela predlog zakona o vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje in ga, s predlogom po hitrem postopku, poslala v obravnavo in sprejem Državnemu zboru RS. Vlada predvideva, da bo na ta račun potrebno zgotoviti 8 milijard tolarjev, ki bodo šle v breme privatizcije Telekoma Slovenije.
Osnovni namen tega zakona je, da se enotno uredi način in postopek vračanja vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje in s tem izenači pogoje za pridobitev telefonskega priključka ne glede na geografsko lego in ne glede na to kdaj je bil telefonski priključek pridobljen.
V obdobju pred sprejetjem zakona o telekomunikacijah iz leta 1997 so se sredstva za graditev javnega telekomunikacijskega omrežja zbirala na način, ki je bil urejen v zakonu o temeljih sistema zvez iz leta 1974 in zakonu o sistemu zvez iz leta 1988, ki sta določala, da lahko PTT organizacije na zahtevo zainteresiranih družbenopolitičnih skupnosti, organizacij oz. posameznikov zgradijo ali rekonstruirajo obstoječe poštno-telegrafske in telefonske objekte, postroje in naprave, ki niso predvideni v srednjeročnem razvojnem načrtu ptt organizacije.
Novi zakon o telekomunikacijah iz leta 2001 (ZTel-1) v 158. členu določa, da se vlaganja posameznih investitorjev in lokalnih skupnosti v javno telekomunikacijsko omrežje povrnejo na način in pod pogoji, ki jih bo določal poseben zakon.
Zakon določa, da so upravičenci do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje Telekoma Slovenije, d.d. fizične osebe, lokalne skupnosti in njihovi pravni nasledniki, ki imajo pogodbe s pravnimi predniki Telekoma Slovenije, d.d. in Samoupravnimi interesnimi skupnostmi. Število končnih upravičencev je 155.463.
Časovni mejnik vračanja s strani zavezanca Republike Slovenije predstavlja datum 1.1.1995. Na ta dan je bila izdelana otvoritvena bilanca podjetja Telekom, ter so na tej podlagi dejansko prešla v last Republike Slovenije vsa sredstva telekomunikacijske infrastrukture, ki so bila zavedena med sredstvi podjetja Telekom.
Podlaga za ugotovitev višine vračila je določena kot razlika med pogodbeno vrednostjo, navedeno v pogodbi med upravičencem in Ptt organizacijo oziroma samoupravnimi interesnimi skupnostmi, sklenjene najkasneje do dne 1.1.1995, zmanjšano za morebiti neplačano priključnino, ki so jo v istem času na istem geografskem območju plačali naročniki Ptt organizacij, ki takšnih pogodb niso sklenili in morebitno neplačani prispevek samoupravnim interesnim skupnostim. Tako izračunani znesek se korigira z odstotkom, določenim za posamezno časovno obdobje sklenitve pogodbe, ki znaša od 20 - 40%. Posamezna časovna obdobja so oblikovana glede na sorodno fizično izrabo ter tehnično in ekonomsko zastarevanje vgrajene telekomunikacijske opreme. Oprema, vgrajena v obdobju 1974 - 1980 je že v celoti amortizirana, nato pa stopnje amortiziranosti padajo, tako da so v najnovejšem obdobju približno 10 %. Vlaganja v javno telekomunikacijsko omrežje niso bila kapitalske narave, od katerih bi bilo mogoče pričakovati donos, zato je oblikovana regresivna lestvica izračunavanja vračila. Višina tako izračunanega vračila bo preračunana v konvertibilno valuto in nato v EUR na dan sklenitve pogodbe, zatem pa v tolarje na dan izplačila vračila. Tako izračunana povračila vlaganj znašajo 36,3 mio EUR oziroma 8 mrd SIT po srednjem tečaju Banke Slovenije na dan 30.1.2002, ki se bodo povrnila v breme privatizacije Telekoma Slovenije d.d..
Namen predlaganega postopka je, da z zakonom določeni upravičenci čim hitreje in s čim manjšimi stroški dosežejo povrnitev sredstev vloženih v javno telekomunikacijsko omrežje, na podlagi priloženih dokazov. To naj se v prvi vrsti zagotovi s sklenitvijo pisne poravnave z Republiko Slovenijo, ki je zavezanec za vračilo vlaganj in jo bo v postopku po tem zakonu zastopalo pristojno državno pravobranilstvo. Če pisne poravnave ne bi bilo mogoče skleniti, bo o vračanju vlaganj odločalo sodišče po pravilih nepravdnega postopka, ki veljajo za določitev odškodnine.
Vir: MID |
|