Informatizacija hrvaške državne uprave
Kaj dogaja
torek, 29. januar 2002
Na zadnji seji hrvaške vlade v preteklem letu so papirnate gore dokumentov zamenjali monitorji, občutljivi na dotik. Prva elektronska seja vlade je prvi korak v celotnem procesu informatizacije hrvaške državne uprave. V projektu, ki je bil izveden v treh mesecih, so sodelovali Microsoftovi strokovnjaki in nekaj več kot 40 ljudi iz hrvaške državne birokracije. Rešitev je bila izdelana na Microsoftovi .NET platformi, kar zagotavlja učinkovito in tehnološko napredno rešitev. Državne službe, tako tiste najnižje kot so občine in nevladne organizacije, do tistih najvišjih kot so ministrstva, sodišča, parlament in vlada, so največji potrošniki papirja in ostalega pisarniškega materiala. Zakoni, predlogi zakonov, odločitve, naloge in ostali dokumenti državne birokracije so zapisani na dobesedno tonah papirja, vsak dan pa se prav toliko dokumentacije tudi arhivira. Vse državne službe so izrazito plodna tla za projekt informatizacije, saj se s tem prihrani veliko časa, denarja in fizičnih moči potrebnih za transport vseh dokumentov.
Učinkovita informatizacija državne birokracije vsekakor ni enostavna naloga in zahteva veliko strokovnosti ter sodelovanja uslužbencev državne uprave s strokovnjaki za e-portale. Konec lanskega poletja je hrvaška vlada podpisala dogovor o sodelovanju z Microsoftom, kot glavnim izvajalcem projekta informatizacije hrvaških državnih organov, nadzor s strani vlade pa je izvajal Urad za internetizacijo. Informatizacija hrvaške vlade je tako prvi korak k informatizaciji vseh državnih organov. Vodja projekta je bil Ratko Mutavdžiæ, Enterprise Strategy Consultant iz hrvaškega Microsofta, ki je nekaj več kot tri mesece vodil in nadziral 40 ljudi, pomoč pri izvedbi pa so jim nudili tudi strokovnjaki iz ECS-a, Epsilona, ZAP-a, SYS-a , Hrvaškega Telekoma in ostali. Microsoft je tako tesno sodeloval z lokalnimi partnerji in strokovnjaki, s katerimi jim je uspelo izdelati tehnološko napredno rešitev, ki Hrvaško postavlja na zemljevid informacijske tehnologije. Rešitev je bila izdelana v treh mesecih, kar je odličen rezultat za tako zahteven projekt, hitrost dokončanja projekta pa je mogoče pripisati dobremu sodelovanju lokalnih partnerjev in Microsofta.
Celotna rešitev je izdelana na Microsoftovi .NET platformi in uporablja najsodobnejše tehnologije, med katerimi so tudi standard XML in spletne tehnologije, ki omogočajo dostop do podatkov preko spletnih brskalnikov. Še posebno pozornost so pri razvoju namenili varnosti in zanesljivosti rešitve, saj okolje državne uprave in vlade postavlja visoke zahteve za ta področja. Uporaba standarda XML zagotavlja odprtost in povezljivost rešitve z zunanjimi aplikacijami, spletni uporabniški vmesnik pa ponuja preprosto interakcijo z aplikacijo, saj je potrebnega le malo dodatnega šolanja za uporabnike.
Da je elektronska seja vlade potekala popolno in brez napak, je Microsoft zagotovili dva uporabniška vmesnika, med razvojem poimenovana aplikacijski del (Back End) in uporabniški vmesnik (Front End). Uporabniški vmesnik predstavlja klasičen spletni vmesnik, ki nudi uporabniku nabor različnih možnosti in je v bistvu tisto, kar člani vlade vidijo na svojih zaslonih, potem ko se s svojo kartico identificirajo na začetku seje. Vmesnik jim omogoča pregled dnevnega reda tekoče seje, ogled dokumentov, ki so jih pripravili ministri za tekočo sejo, prebiranje osebno prilagojenih dnevnih in tedenskih novic, prispevke iz tiska, zaključke prejšnjih sej, itd.. Medtem, ko je uporabniški vmesnik vidni del zgodbe o e-portalu, je aplikacijski del skriti del zgodbe in omogoča pripravo elektronskih sej ter vnašanje dokumentov v sistem. Aplikacijski del prav tako kot uporabniški vmesnik temelji na spletnih tehnologijah, kar pomeni, da lahko uporabniki do njega dostopajo preko kateregakoli internetnega brskalnika. Z vmesnikom aplikacijskega dela se bo v nadaljevanju seznanilo več zaposlenih v državni upravi, v prihodnje pa bo omogočal tudi hitrejšo implementacijo sistemov na ostale državne organe.
Uspešno delovanje e-portala podpirajo štirje strežniki s po štirimi procesorji Pentium Xeon, opremljeni pa so z dva do štiri GB pomnilnika in sto GB prostora na disku. Vsi strežniki so opremljeni z operacijskim sistemom Windows 2000 Advanced Server , ki podpira storitev aktivnega imenika (Active Directory), na nekaterih strežnikih pa delujejo tudi SharePoint Portal Server, Microsoft Exchange 2000 Server, Citrix Terminal Server in ostali servisi. Ključno vlogo pri projektu je predstavljal strežnik SharePoint Portal Server, ki omogoča enoten pregled nad različnimi dokumenti in podatki. Na ta način so lahko pri projektu izkoristili različne podatkovne vire in tako izkoristili obstoječe investicije v informacijsko tehnologijo.
Hrvaška vlada je tretja na svetu (poleg Irske in Velike Britanije), ki se je podala v informatizacijo državne birokracije, pri strokovnih rešitvah »portalske« tehnologije pa je Hrvaška celo na prvem mestu. Nekatere e-portalne tehnologije, kot so na primer uporaba SmartCarda in certifikata za prijavljanje na portal, državni uradniki uporabljajo celo pred časom, saj bo šele v sredini tega leta v veljavo stopil tudi zakon o digitalnem podpisu. Prva elektronska seja vlade mogoče običajnemu državljanu ni pomenila nič neobičajnega, vendar dolgoročno gledano lahko prinese velike spremembe v delovanje državne birokracije. Prva elektronska seja vlade je praktično prikazala kako lahko informatika spremeni in izboljša delo državnih organov na vseh ravneh.
• Vir: Microsoft
 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.