Deset let Interneta v Sloveniji |
Kaj dogaja
|
sreda, 07. november 2001 |
Na prireditvi ob jubilejni deseti obletnici Interenta v Sloveniji, ki sta jo organizirala Slovensko združenje za internet ISOC-SI in SiOL kot glavni pokrovitelj, so ugledni domači in tuji gostje kot so prof. dr. Borka Jerman-Blažič, direktor Agencije za telekomunikacije in radiodifuzijo RS Nikola Simič, prof. dr. Vladislav Rajkovič, prof. dr. Žiga Turk, doc. dr. Janez Bešter in prof. dr. Vasja Vehovar ter dr. Rob Blokzijl, včeraj udeležencem predstavili vsak svoj pogled in svojo vlogo v razvoju Interneta v Sloveniji.
Dr. Rob Blokzijl je kot predstavnik Inštituta za fiziko in matematiko v Amsterdamu aktivno pomagal pri prenosu jugoslovanske domene ».yu« iz Združenih držav Amerike v Slovenijo, ustanovitvi akademske mreže Arnes junija leta 1992 ter pri registraciji slovenske domene ».si«, je zapisano v sporočilu za javnost.
Slovenija je bila v tedanji Jugoslaviji prva republika, ki je že leta 1989 za prenos elektronske pošte uporabljala mednarodno omrežje x400, bili pa smo tudi prvi, ki smo se povezali v Internet. Prvi uporabniki Interneta in elektronske pošte so bili iz akademskih sfer, uporabljali pa so ga predvsem v razvojno – raziskovalne namene. K širitvi njegove rabe je največ prispeval pojav t.i. killer aplikacije - svetovnega spleta leta 1995.
Kljub temu, da je danes v Sloveniji več kot 470.000 uporabnikov Interneta in da ga uporablja 23 odstotkov vseh prebivalcev, je Slovenija v primerjavi z EU daleč pod povprečjem; število uporabnikov v Evropi namreč dosega 47 odstotkov celotne populacije. Pričakujemo lahko, da bo konec leta število mesečnih uporabnikov interneta naraslo na pol milijona, medtem ko bo število uporabnikov e-pošte doseglo 400.000. V Sloveniji še vedno prevladuje modemski način dostopa do Interneta, uporablja ga 70 odstotkov uporabnikov, sledi ISDN dostop (17 odstotkov), kabelski dostop (10 odstotkov), z vedno večjimi zmogljivostmi ADSL omrežja pa se povečuje tudi število dostopov do interneta prek tehnologije ADSL (3 odstotke).
Slovenci smo pri nakupovanju prek interneta še vedno nekoliko previdni. Celotni znesek e-prodaje bo po predvidevanjih v letu 2001 znašal 2 milijardi tolarjev oz 0,1 odstotka končne potrošnje, medtem ko je ta številka v ZDA že pred nekaj leti presegla odstotek. V primerjavi s podatki raziskav iz prejšnjih let, pa je večina uporabnikov spletne nakupe opravila doma. Presenetljiva je tudi uporaba spletnega bančništva, ki ga v Sloveniji uporablja kar petina spletnih uporabnikov. K večji rabi interneta bi, po mnenju večine internetnih uporabnikov, ki so sodelovali v raziskavi RIS, največ pripomogla nižja cena telekomunikacij, ki bi jih morala zagotoviti država.
Sponzor dogodka je obljubljal tudi možnost ogleda posnetka dogodka prek Interneta, a še nismo odkrili povezave nanj in vam jo sporočimo, čim nam bo uspelo. |
|