Od danes nove cene telefonske naročnine in mednarodnega prometa |
Telekom Slovenije
|
četrtek, 01. november 2001 |
Na podlagi vladne uredbe o določitvi najvišjih cen osnovnih telefonskih storitev in odloka o tarifnem sistemu, ki sta bila sprejeta 25. oktobra, se bodo s prvim novembrom spremenile cene telefonske naročnine in mednarodnega prometa. Zaradi uskladitve celotnega tarifnega sistema s tarifnimi sistemi telekomunikacijskih operaterjev v Evropski uniji so se znižale cene v mednarodnem prometu, in sicer v povprečju za 30 odstotkov, vendar različno po tarifnih območjih.
Cena telefonske naročnine za enojčni priključek se je povišala za 14 odstotkov, tako da po novem znaša 1440 tolarjev brez DDV. Naročnina za dvojčni priključek pa znaša 1340 tolarjev brez DDV-ja. Po novem v ceno naročnine ni več vključenih 20 tarifnih impulzov. Telefonska naročnina v Sloveniji je tako na 54,7-odstotni ravni povprečja držav Evropske unije.
Najbolj so se znižale cene mednarodnega prometa v prvem in drugem območju – za 35,58 oziroma 35,82 odstotka, v tretjem območju za 13,77, v četrtem za 13,54 in v petem za 15,10 odstotka. Cena minute pogovora s prvim območjem, v katerem so vse države Evropske unije, ZDA z Aljasko in Havaji, Kanada in Hrvaška, tako po novem velja 35 tolarjev, z drugim območjem 45 tolarjev, s tretjim območjem 95 tolarjev, s četrtim območjem 135 tolarjev in s petim območjem 230 tolarjev. Naštete cene so brez DDV-ja. Ob tem je treba poudariti, da je minuta pogovora le obračunska kategorija. Impulzni interval v prvem območju mednarodnega prometa je, na primer, dolg 7,528 sekunde, v drugem 5,856 sekunde itd. Če, teoretično vzeto, vzpostavljena zveza s prvim območjem mednarodnega prometa traja le 7,528 sekunde, plača uporabnik vrednost enega impulza ali 5,22 tolarja z DDV-jem.
Novost je uvedba mobilnega dodatka na ceno minute v mednarodnem telefonskem prometu za klice v mobilna omrežja tujih držav v višini 25 SIT na minuto (cena brez DDV). Telekom Slovenije bo dodatek recipročno uvedel samo za države, ki ga imajo vgrajenega v obračunski ceni za mobilna omrežja v svoji državi. Trenutno so države, ki zahtevajo ta dodatek: Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Francija, Grčija, Hrvaška, Italija, Luksemburg, Madžarska, Nemčija, Nizozemska, Poljska, Rusija, Slovaška, Švedska, Švica in Velika Britanija.
S spremembami cen v mednarodnem prometu so postale cene Telekoma Slovenije konkurenčne v primerjavi s ponudniki mednarodnih telefonskih pogovorov prek protokola VoIP, pri čemer Telekom zagotavlja večjo kakovost, zanesljivost in enostavnost. Hkrati pa je Slovenija postala ena izmed držav z najcenejšim mednarodnim prometom v Evropi. Primerjave kažejo, da so nove cene za več kot trideset odstotkov nižje od povprečja v državah Evropske unije. Ali drugače: mednarodni telefonski pogovor iz držav Evropske unije v Avstrijo je, recimo, v primerjavi s Slovenijo cenejši le v Nemčiji; v Italijo pa iz Nemčije in Belgije.
V Telekomu Slovenije ocenjujejo, da bodo zaradi višje naročnine prihodki na letni ravni povečali za 1,9 milijarde tolarjev, zaradi sprememb v mednarodnem prometu pa nižji za okrog 3 milijarde tolarjev, tako da bo nastala negativna razlika v vrednosti 1,1 milijarde tolarjev. |
|