Zaključena delavnica o neodkritih poklicnih priložnosti |
Kaj dogaja
|
petek, 31. avgust 2001 |
Da bi telekomunikacije in informacijske tehnologije približali čim večjemu številu učencev in dijakov, ter jih seznanili z različnimi vidiki razvoja teh tehnologij (torej tudi komunikološkimi in sociološkimi), sta Zveza za tehnično kulturo Slovenije in Laboratorij za telekomunikacije pri Fakulteti za elektrotehniko tudi letos pripravila delavnico z naslovom Izobraževanje za informacijsko družbo.
Delavnica se je začela v ponedeljek in se zaključuje danes. Med udeleženci je bilo 25 dijakov različnih slovenskih srednjih šol, ki so dobili teoretična in praktična znanja s področja telekomunikacij in informacijskih tehnologij. Izobraževanja so se udeležili tudi učitelji, saj je to eden izmed načinov, da se sistematično seznanijo z novostmi, ki jih prinaša sodoben razvoj.
Na predavanjih so udeleženci spoznavali komunikacijske tehnologije (tako na področju mobilnih kot tudi fiksnih telekomunikacijskih sistemov), vsebino in strukturo spletnih portalov, e-poslovanje, izobraževanje na daljavo, vidokonferenčne sisteme in interaktivno televizijo. V okviru praktičnega dela pa so si - glede na področje, ki se jim je zdelo najzanimivejše - lahko izbrali delovno skupino, v kateri so pod vodstvom mentorja sodelovali pri pripravi, izvedbi in predstavitvi projekta - denimo pripravi spletnih in mobilnih vsebin, obvladovanju večpredstavnosti, izobraževanja na daljavo in postavitvi vidokonferenc. Kako poteka delo v podjetjih, ki se ukvarjajo s telekomunikacijami in informacijskimi tehnologijami, so lahko udeleženci delavnice spoznali preko obiskov v podjetju Iskratel (pokazali so jim proizvodnjo telekomunikacijskih sistemov in opreme) in na RTV Slovenija, kjer so si ogledali sisteme za produkcijo in distribucijo večpredstavnostnih vsebin.
Ne glede na dejstvo, da nas informacijske in komunikacijske tehnologije spremljajo na vsakem koraku in si vsakdanjega življenja brez njih ne moremo več predstavljati, jih mnogi učenci in dijaki, ki se odločajo za poklicno pot, še vedno obravnavajo kot nekaj izrazito tehničnega, znanstvenega, zahtevnega in v tej panogi le redko prepoznajo priložnost in izziv tudi zase. Le malo jih pozna tudi podatek, da na trgu delovne sile vlada največje povpraševanje prav po visoko izobraženih kadrih na tem področju (velja za Slovenijo in druge dele sveta). Namen delavnice je bil to dinamično in izzivov polno gospodarsko panogo približati učencem in dijakom, jo predstaviti z različnih zornih kotov in jim nakazati, kakšne poklicne in poslovne priložnosti ponuja.
• Več informacij, Laboratorij za telekomunikacije pri Fakulteti za elektrotehniko |
|