Telekom Slovenije slabše zaradi objektivnih razlogov
Telekom Slovenije
petek, 10. avgust 2001
Danes je bila skupščina Telekoma Slovenije, a lahko še letos pričakujemo ponovno. Podjetje je doseglo 75,6 milijarde tolarjev prihodkov iz poslovanja, kar je za slabih 15 milijard manj od načrtovanega, čisti dobiček pa znaša 5,1 milijarde, kar je skoraj 10 milijard manj od načrtovanega. Predsednik uprave Peter Grašek je razložil, da v poslovnem letu 2000 podjetje ni doseglo pričakovanih rezultatov zaradi objektivnih razlogov, predvsem spremembe tarifnega sistema konec leta 1999, sprememb v gibanju telefonskega prometa, ki se je začel seliti k mobilni telefoniji ter manjših prihodkov od financiranja Mobitela.
"Žal je bila liberalizacija telekomunikacijskih storitev uvedena brez predhodne uskladitve cen s tistimi v primerljivih državah Evropske unije," je med drugim še dodal Grašek.
Skupščina je izglasovala predlog večinskega lastnika o delitvi dobička, ki mu je sicer nasprotovala uprava podjetja. Dividenda bo tako znašala 241,50 tolarjev neto. Tak sklep utegne pomeniti diskriminacijo delničarjev, saj davek na dobiček pač ni enak za tuje in domače lastnike.
Nadzorni svet bo po novem štel 6 članov, torej 4 manj, kot doslej. Skupščina je skladno s starim (a še veljavnim) statutom potrdila 5 članov nadzornega sveta kot predstavnike kapitala, kar pa je v nasprotju z zahtevo po 1/3 predstavnikov zaposlenih po uveljavitvi novega statuta. Prav zato lahko v kratkem (predvidoma novembra) pričakujemo sklic nove skupščine podjetja, ki bo uskladila število predstavnikov kapitala v nadzornem svetu z novi statutom. Takrat bo odlična priložnost, da se morda ponovno spremeni statut družbe. V delu, ki govori o številu članov uprave?
Do takrat bodo predstavniki kapitala v nadzornem svetu Bergoč Ivan, Češko Sandi, dr. Kalin Tomaž, mag. Pogačar Tomaž in Vončina Libor. Za predsednika nadzornega sveta je bil izbran dr. Tomaž Kalin.
Skupščina bo prav gotovo še odmevala, omeniti pa velja naslednje podatke za leto 2000:
• 62 odstotkov prihodkov iz tržnih storitev
• skoraj 100 odstotna digitalizacija omrežja
• investicije v vrednosti 28,6 milijard tolarjev
• dokapitalizacija Mobitela v višini 13 milijard tolarjev
• število uporabnikov Mobitela preseglo milijon
• 85.000 naročnikov SiOL-a
• uspešno končan projekt preštevilčenja
 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.