30 dnevni ultimat Telekomu |
Kaj dogaja
|
torek, 03. april 2001 |
Iz Ministrstva za informacijsko družbo (MID) so sporočili, da dajejo podjetjema Incotel in Telekom Slovenije 30 dni časa, da se sporazumno dogovorita o ceni medomrežnega povezovanja, sicer bodo ceno določili kar na ministrstvu.
Ultimat je pravzaprav postavljen Telekomu Slovenije, ki zavrača sklenitev pogodbe o medomrežnem povezovanju s podjetjem, ki nima pravno formalno statusa telefonskega operaterja. Na MID je državni sekretar Tomaž Kalin prepričan, da Incotel za opravljanje mednarodnega telefonskega prometa prek internetnega protokola ne potrebuje koncesije.
Če se lahko strinjamo, da za del poti pogovorov, ki poteka prek internetnega protokola trditev drži, moramo upoštevati tudi dejstvo, da prvi del poti prometa poteka prek omrežja Telekoma Slovenije. Cena minute medomrežnega povezovanja v domačem prometu pa znaša 10,00 SIT (točka 14.7.1 uradnega cenika Telekoma Slovenije). Teoretično bo torej politika določila (novo) ceno za gospodarsko storitev, tudi če bo Telekom Slovenije vztrajal pri svojem uradnem ceniku, Incotel pa te cene ne bo sprejel?!
Sicer pa medomrežno povezovanje predvideva tudi:
Priključnina dostopne kapacitete 2Mbit/s na mednarodni glavni telefonski centrali (MTGC) (1.544.999,97 SIT enkratno)
Vzpostavitev in testiranje signalnega voda ISUP No.7 za povezavi MTGC-MSC in MTGC-MTX (1.065.000,00 SIT za vsak vod)
Vzpostavitev in testiranje funkcijskega bloka SCCP (372.750,01 SIT za vsakega operaterja)
Medomrežno testiranje (1.597.500,03 SIT enkratno)
... in tako naprej
Dodatno vprašanje je ali situacija, kjer bi enemu ponudniku ceno storitev določala vlada, drugi pa bi ceno za to storitev oblikoval prosto, res prinaša željeno "konkurenčno okolje".
Preberi še:
Finance, Zelena luč za Incotel |
|