iPKO zagnal GSM omrežje
Telekom Slovenije
ponedeljek, 17. december 2007
Petek, 14.12.2007 je bil poseben dan za iPKO (prej Ipko.net) saj je zaživelo njihovo GSM omrežje na Kosovu. Strokovnjaki podjetja Ericsson Nikola Tesla, so v rekordnem času vzpostavili GSM omrežje, za Telekom Slovenije pa se tako zaključuje prva faza investicije, ki je po besedah Žige Turka, ministra za razvoj, verjetno največja slovenska investicija na tujem.

50 meterski stolp na dvoričču nove stavbe iPKOPo dobrega pol leta od pridobitve koncesije za drugega mobilnega operaterja GSM na Kosovu je konzorcij Skupine Telekom Slovenije, katerega nosilec je iPKO, v njem pa sta še Telekom Slovenije in Mobitel, izpolnil obljubo in komercialno zagnal mobilno omrežje. V prvem obdobju uvajanja bo Skupina Telekom Slovenije postavila 144 baznih postaj, od katerih jih je v petek zjutraj delovalo več kot štirideset, popoldne več kot petdeset in pozno zvečer - kot je pokazal na telefonu, prek katerega je »nadzor« izvajal Dušan Mitič, član uprave TelekoEkipa Ericsson Nikola Tesla je upravičeno ponosnama Slovenije in predsednik nadzornikov iPKA - že 60. Opremo ter druge telekomunikacijske in prenosne sisteme za omrežje je zagotovilo podjetje Ericsson Nikola Tesla (ENT). Skupaj s koncesnino je doslej v gradnjo omrežja vložila skoraj 100 milijonov evrov, kar je polovica vseh načrtovanih vlaganj v mobilno omrežje v vrednosti skoraj 200 milijonov evrov. ENT si je poleg 37 milijonov vredne začetne investicije zagotovil še delo za naslednji dve leti in pol, saj sta Dušan Mitič in Gordana Kovačeviæ, predsednica Ericsson Nikola Tesla, podpisala pogodbo o upravljanju storitev omrežja vredno okoli 4 milijone evrov.

 

Zanimanje za novo omrežje in uporabo storitev iPKO GSM na Kosovu je zelo veliko. Pred štirinajstimi dnevi so, na primer, poslovni uporabniki na Kosovu dobili možnost, da rezervirajo številke v novem omrežju. Prejeli so kar deset tisoč rezervacij. iPKO ponuja vse najsodobnejše rešitve, ki jih omogočajo sodobne tehnologije, predvsem pa stavijo na raznovrstno ponudbo, pestre možnosti paketiranja storitev, storitve z dodano vrednostjo, kakovost, zanesljivost, varnost in dobro, 24-urno podporo uporabnikom. Skupaj s preprosto uporabo storitev in transparentnostjo so to osnovne konkurenčne prednosti. Ponudba iPKA je prilagojena različnim skupinam uporabnikov. Ponudba za mlade poudarja cenejša SMS sporočila, ponudba za družine omogoča cenejše telefoniranje med člani Vrste niso bile za kruh, ampak za SIM kartice oziroma vstopnice na koncert 50 Centdružine, ponudba za podjetja pa temelji na cenejših klicih med zaposlenimi. Načrtujejo, da bodo v prihodnjih petih letih dosegli 50-odstotni tržni delež in v zreli fazi dosegli okrog milijon naročnikov. Za konec prihodnjega leta je Bojan Dremelj, predsednik uprave Telekoma Slovenije napovedal 200.000 uporabnikov. Če bi sodili po navalu prvega dne, ko so si kupci poleg SIM kartice zagotovili tudi vztopnico za današnji koncert 50 Cent bo ta cilj možno doseči. Že v večernih urah se je razvedelo, da je koncert razprodan, kar ob kapaciteti štadiona - 25.000 mest - pomeni hkrati prvih 25.000 uporabnikov iPKO GSM.

iPKO ima velike načrte tudi na drugih področjih elektronskih komunikacij. Od junija letos ima licenco za opravljanje fiksne telefonije, tako da ponuja tudi storitve fiksne telefonije, hkrati pa je tudi vodilni internetni ponudnik na Kosovu. Uveljavlja se tudi na področju sistemske integracije.

iPKO ima svoje lastno fiksno in brezžično omrežje. Uporabljajo zelo hitro IP/MPLS hrbtenično omrežje, ki zagotavlja prilagodljive in zmogljive internetne storitve, vključno z telefonijo IP in internetno televizijo. S svojim omrežjem pokriva 80 odstotkov naseljenega območja Kosova. Trenutno ima na lastnem omrežju po vseh večjih mestih na Kosovu več kot 32.000 širokopasovnih naročnikov, od tega preko 2.000 poslovnih uporabnikov.

Kot tak postaja iPKO prototip sodobno organizirane in v prihodnost usmerjene organizacije, ki v največji možni meri izkorišča konvergenco omrežij. Nova celostna podoba in ime, ki se uveljavljata skupaj z zagonom mobilnega omrežja, zrcalita prav sodobne trende v razvoju elektronskih komunikacij. Optimizacija omrežja je naporna reč - Mobitelovci, bodo prepoznali možaka na karikaturi ;)

V Skupini Telekom Slovenije so ponosni, da jim je v dobrem letu dni uspel tako uspešen prodor na perspektivno kosovsko tržišče elektronskih komunikacij z izjemno velikimi možnostmi nadaljnjega razvoja. Na Kosovu dela tudi skoraj dvesto strokovnjakov iz Mobitela in Telekoma Slovenije. To je pomembno še zlasti zato, ker je širitev poslovanja na tuje trge rdeča nit in imperativ dolgoročne strategije poslovanja in razvoja celotne skupine.

Kosovo je zanimivo tudi zaradi svoje evropske in razvojne naravnanosti, podobne velikosti trga ter regionalnih značilnosti, na katerih temeljijo načrti skupine pri nadaljnjem širjenju na območje jugovzhodne Evrope. Poleg naložb v mobilno omrežje je Telekom Slovenije dokapitaliziral iPKO že s 16,5 milijona evrov. Sicer pa ima Telekom Slovenije v iPKU 63,75-odstotni delež, Faktor banka 15-odstotni delež in drugi delničarji 21,25-odstotni delež.

Predsednik uprave Telekoma Slovenije Bojan Dremelj je ob zagonu mobilne operacije dajal: »Ko sem marca letos dal obljubo, da bomo omrežje komercialno vključili pred julijem 2008, kot smo zapisali v tenderski ponudbi, sem se globoko in tudi s strahom zavedal odgovornosti izrečene izjave. Danes lahko rečem samo: obljubo smo izpolnili!« Izvršni direktor iPKA Akan Ismaili pa dodaja: »Kosovski uporabniki imajo od danes možnost uporabljati enega najsodobnejših in najkvalitetnejših brezžičnih GSM omrežij, na katerem bomo v iPKU ponujali storitve, ki bodo pisane na kožo uporabnikom z različnimi potrebami in prednostnimi zahtevami. Z današnjim zgodovinskim korakom - uvedbo drugega mobilnega omrežja - postaja Kosovo del globalne mobilne mreže.«

 

Dogodka na Kosovu se je udeležil tudi slovenski razvojni minister dr. Žiga Turk, ki je ob tej priložnosti dejal: »Slovenska podjetja s svojimi investicijami dokazujejo, da verjamejo v prihodnost tega prostora. Gre za eno največjih slovenskih investicij v tujini pri čemer Slovenija izvaža znanje in visoko tehnologijo ter na Kosovo prinaša najsodobnejše internetne in komunikacijske tehnologije, ki so osnova za sodobno gospodarjenje.«

 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.