Uprava Telekoma Slovenije je včeraj predstavila nadzornemu svetu družbe poslovne rezultate Skupine Telekom Slovenije za prvo devetmesečje letos in jih danes po zaključenem borznem poslovanju tudi javno objavila. Skupina Telekom Slovenije je ustvarila za 128,2 milijarde tolarjev poslovnih prihodkov, kar je za pet odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Dobiček iz poslovanja (EBIT) je znašal 24,1 milijarde tolarjev, čisti poslovni izid pa 17,6 milijarde tolarjev. Ob enakomernih rezultatih bi tako lahko do konca leta ustvarili preko 22 milijard tolarjev čistega poslovnega izida.
Kako se bo na ta podatek, ki presega pričakovanja, jutri odzvala borza bomo videli. Če ne bo povišanja tečaja bo to verjetno znak, da vlagatelji na uradna "pričakovanja" ne dajo prav veliko.
Včeraj je nadzorni svet Telekoma Slovenije, d. d. ocenil, da je skupina poslovala uspešno in v skladu s poslovnim načrtom. Predsednik NS, dr. Žiga Turk je ob tem dejal: »Rezultati poslovanja Telekom Slovenije in hčerinskih družb potrjujejo, da je skupina kljub konkurenčnemu okolju in ostri regulativi sposobna rasti in ohranjati pozicijo tehnološkega ter tržnega vodje. Ob tem pa imajo podjetja v skupini še velik potencial v tržnih priložnostih na področju vsebin in storitev kot tudi nadaljnje regionalne širitve.« Nadzorni svet je včeraj dal tudi soglasje za nadgradnjo sistema CRM (Customer Relationship Management).
Poslovni prihodki Skupine Telekom Slovenije so se v primerjavi z enakim obdobjem lani povečali za pet odstotkov in so znašali 128,2 milijarde tolarjev, dobiček iz poslovanja (EBIT) pa se je povečal za 20 odstotkov na 24,1 milijarde tolarjev. Dobiček iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA) je bil višji za pet odstotkov in je znašal 52,2 milijarde tolarjev. Čisti poslovni izid Skupine Telekom Slovenije je znašal 17,6 milijarde tolarjev in je za 6 odstotkov večji od primerljivega obdobja minulega leta.
Zagotovo je kje kak pameten ekonomist, ki bi znal povedati, kaj pomeni, če se podjetju dobiček iz poslovanja pred amortizacijo poveča za manjši odstotek kot dobiček iz poslovanja. Možno bi bilo razmišljati o tem, da se je znesek amortizacije pomembno zmanjšal - bodisi zaradi prevrednotovanja, drugačnih stopenj amortizacije ali zmanjšanja investicij.
Kratkoročno je zagotovo najbolj pomembno, da dobiček raste, saj je to dobro za delnice, ki jih želi večinski lastnik prodati.
Tudi poslovni rezultati Telekoma Slovenije, d. d., so v prvih devetih mesecih presegli načrtovane. Kljub temu, da sodi slovenski trg javno dostopnih telefonskih storitev na fiksni lokaciji med najrazvitejše trge držav v Evropski uniji, je Telekom Slovenije v prvih devetih mesecih prodal preko 60.000 priključkov, od tega 40.000 priključkov ADSL. Poslovni prihodki so porasli za 5 odstotkov in so znašali 70,4 milijarde tolarjev. Dobiček iz poslovanja (EBIT) je znašal 12,3 milijarde tolarjev, kar pomeni 7-odstotno rast glede na enako lansko obdobje. Čisti poslovni izid znaša zaradi vpliva izplačanih dividend hčerinskih družb 20,2 milijarde tolarjev.
Družba Mobitel, d.d. je v devetih mesecih leta povečala število uporabnikov za 2 odstotka in ohranila 72-odstotni tržni delež. Poslovni prihodki so znašali 70,6 milijarde tolarjev, kar je za 8 odstotkov več kot v enakem obdobju leta 2005. Poslovni odhodki so rasli počasneje od poslovnih prihodkov, tako da znaša dobiček iz poslovanja (EBIT) 11,3 milijarde tolarjev, kar je za 32 odstotkov več kot v primerljivem obdobju lani. Družba je povečala čisti dobiček obračunskega obdobja za 27 odstotkov in znaša 7,8 mrd SIT.
SiOL, d. o. o., je v devetih mesecih ustvaril za dobrih 12 milijard tolarjev prihodkov, kar je za 26 odstotkov več kot v enakem obdobju leta 2005. Med ponudniki xDSL dostopov ima SiOL 84,3-odstotni tržni delež. Do konca septembra se je število širokopasovnih priključkov SiOL-a povečalo za skoraj dvajset tisoč.
Podatkov o ustvarjenem dobičku družbe SiOL v uradnem sporočilu za javnost ni, a bo zagotovo objavljen. Po krajšem iskanju - SiOL-ov dobiček iz poslovanja (EBIT) v prvih devetih letošnjim mesecih je 514 milijonov tolarjev. To je 367 odstotkov več kot v enakem obdobju lansko leto (za primerjavo - Mobitel 32 odstotkov, Telekom Slovenije pa 7 odstotkov več kot lani). EBITDA po drugi strani se je pri SiOL-u povečal za 67 odstotkov in tako podobno kot med gornjimi vrsticami opazimo velik razkorak med rastjo EBIT in EBITDA.
Telekom Slovenije je z nakupi internetnih ponudnikov On.net v Makedoniji in Ipko Net na Kosovu začel uresničevati svojo strategijo širjenja poslovanja v regiji. Tudi ostala hčerinska podjetja Telekoma Slovenije (GVO, Avtenta.si, Teledat) so devetmesečno obdobje zaključila uspešno in izkazujejo poslovne rezutlate, ki so boljši kot v letu 2005. |