Pričakovano presenetljiva okrogla miza
Kaj dogaja
torek, 07. november 2006
Prvi dan sedme mednarodne konference Telekomunikacije, ki danes in jutri poteka v Portorožu se je uradno zaključil z okroglo mizo na temo izzivi telekomunikacijske industrije. Debata je tekla predvsem v smeri učinkovitosti reguliranja po eni strani in liberalizacije trga po drugi. Pričakovan sklep bi lahko bil, da bi morala biti regulacija v trentni fazi liberalizacije učinkovitejša in bi morala tesno sodelovati z organi zadolženimi za varstvo konkurence, saj je naslednji korak (po zadostnem razvoju konkurence) postopno sproščanje omejitev, ki jih prevladujočim operaterjem zdaj nalagajo regulatorji. A do tja še nismo prišli...

Okrogla miza je že pred začetkom postregla z vrsto kadrovskih presenečenj. Poleg pričakovane odsotnosti Dušana Mitiča, člana uprave Telekoma Slovenije - neuradno zaradi obveznosti, je bil odsoten tudi Tomaž Simonič, direktorja APEK-a, ki je svojo prisotnost opravičil včeraj, ko je po obisku v Bruslju v današnji koledar dobil sestanek z vlado. Očitno pomembna reč, o kateri bomo verjetno kmalu kaj slišali.

Po najprej napovedani manjši zamudi Wilhelma Reichmanna iz Voljatela, slednjemu ni uspelo priti niti do zaključka dve uri trajajočega pogovora. Ker je predčasno odptoval tudi Michael Foley iz Telecom International, bi glede na najavljeno zasedbo lahko pred občinstvom obsedel sam Miran Kramberger, ki je kot moderator nastopal v vlogi neodvisnega svetovalca s področja telekomunikacij in modernih tehnologij.

Organizator je bil tako prisiljen aktivirati "rezervni" scenarij po katerem sta se moderatorju na odru pridružila še Heinrich Otruba iz Evropske komisije in Vladimir Makuc, direktor za regulativo pri podjetju Amis.



Po zaključku pogovora treh nastopajočih je do besede prišla publika, kar je najprej izkoristil Andrej Makarovič, vodja sektorja za telekomunikacije pri APEK-u in v odsotnosti svojege šefa pojasnil stališča in dejavnosti agencije na področjih, ki jih je načela debata. Precej posmehljivo je nato delovalo vprašanje iz občinstva, ki ga je domnevno zastavil predstavnik podjetja Voljatel (govorec se ni predstavil, a je moderator dal slutiti, da ga pozna) in je od Mirana Krambergerja zahteval "neodvisno strokovno menje ali je strategija podjetja T-2 glede izgradnje lastne infrastrukture pravilna".

V svojem odgovoru je moderator poudaril, da bi bilo vprašanje primernejše za vodstvo podjetja T-2, nato pa dodal, da je povsem prepričan v pravilnost takšne strategije, saj bo naslednji logični korak regulacije ponovno "popuščanje uzd" trenutnim prevladujočim operaterjem in takrat operaterjem brez lastnega omrežja ne bo lahko, saj bodo "staroselski" operaterji z vso močjo poskušali obnoviti svojo nekdanjo moč in tržni položaj.

 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.