Telekom Slovenije postaja vedno močnejše in učinkovitejše podjetje, na kar kažejo računovodski, finančni, kakovostni in fizični kazalci poslovanja in razvoja. Zato nekoliko čudno zvenijo nekateri članki, ki so se v zadnjih mesecih pojavili v medijih. Po njih sodeč, bi morali biti delničarji Telekoma Slovenije zelo zaskrbljeni. Priznan slovenski znanstvenik izjavlja, da bo naša delničarska družba padla kot zrela hruška, ko bo prišla konkurenca.
Direktor ugledne oglaševalske agencije javno razmišlja, da bo vzrok za to preslaba lojalnost in identifikacija zaposlenih s podjetjem. Strokovnjak iz našega najbolj znanega raziskovalnega inštituta razglaša, da Telekom Slovenije ne sledi svetovnim trendom in vztraja pri zastarelih tehnologijah. V internetskem združenju razglabljajo, češ da firmo navznoter razdirajo nasprotujoči si interesi menedžmenta. Vrhunec vsega pa je verjetno nedavna raziskava gospodarske zbornice, po kateri je slovenska telekomunikacijska in informacijska infrastruktura začela zaostajati celo za nekaterimi državami na prehodu v tržno gospodarstvo. Če bi bilo res tako, bi se lahko delničarji Telekoma Slovenije po pravici zamislili. Pa ni! Ravno obratno.
Pustimo ob strani ugibanja, kaj bo z našo delniško družbo po prihodu konkurence. Še zlasti ker gre za ugibanja, ki so v resnici pobožne želje tistih, ki to izjavljajo. Dejstvo je, da se v Telekomu Slovenije na delovanje v konkurenčnem okolju pripravljamo in ga bomo pričakali pripravljeni. Še več. Konkurenca nam je lahko spodbuda za boljše in kakovostnejše delo in poslovanje ter razmah posla.
Kar se pa razvoja ter uvajanja novih tehnologij in storitev tiče, je pač treba poudariti, da je Slovenija pred vsemi državami v tranziciji in na dobri poti, da v dobrem letu dni ujame najrazvitejše zahodnoevropske države. In sicer po vseh osnovnih kazalcih, s katerimi se običajno meri stopnja razvitosti. To pomeni po osnovni telekomunikacijski infrastrukturi, gostoti priključkov na sto prebivalcev, stopnji digitalizacije omrežja, nudenju storitev ter uvajanju sodobnih tehnoloških rešitev. Kar zadeva sodobno tehnologijo, se sploh nimamo česa sramovati. Telekom Slovenije ponuja od centreksa do ATM-ja, od ISDN-ja do ADSL-ja v preizkušanju, od najetih vodov do elastičnega omrežja pa prek svojih dveh hčerinskih firm od mobilne telefonije do interneta. Na nekaterih področjih prekaša tudi operaterje v razvitih zahodnoevropskih državah.
V dobi interneta lahko vsakdo preveri primerjalne podatke na najrazličnejših spletnih straneh. Recimo na spletni strani ITU-ja (International Telecommunication Union), kjer so za prave podatke najbolj pristojni. Priporočamo jih tudi vsem delničarjem. Z malce dobre volje in potrpljenja bodo lahko ugotovili, da je Telekom Slovenije v svetovnih razmerjih zelo solidno umeščen.
Uredništvo
Da ne bo pomote... Gre za uvodnik časopisa "Telekomov delničar" št. 4, ki je izšel septembra 1999. Objavili smo ga, ker se nam zdi primerna popotnica družbi za prvi dan trgovanja na borzi. Če se je v sedmih letih kaj spremenilo, lahko presodite sami... (čez sedem let vse prav pride ;) |