Direktor agencije za pošto in elektronske komunikacije (APEK) Tomaž Simonič je ob odpiranju ponudb za podelitev dveh licenc za brezžične komunikacije t.i. WiMax napovedal odločitev že v poletnih mesecih, a razpisni pogoji omogočajo tudi odločanje do prihodnje obletnice Prešernove smrti - 8. februarja 2007.
12. junija 2006 je na agenciji potekalo javno odpiranje ponudb, ki so v skladu z razpisno dokumentacijo prispele na naslov agencije. V razpisnem roku je prispelo 6 ponudb 6 različnih ponudnikov. Agencija objavlja imena teh ponudnikov, skupaj z vrednostmi, ki so jih ponudili za plačilo zneska za učinkovito rabo omejene naravne dobrine:
- Telekom Slovenije d. d. , Ljubljana; ponujeni znesek: 100.000.000,00 SIT
- Stelkom telekomunikacije in storitve d. o. o., Ljubljana; ponujeni znesek: 140.000.000,00 SIT
- TOK telekomunikacije d. o. o. Ljubljana; ponujeni znesek: 40.000.001,00 SIT
- Si.mobil d. d., Ljubjana; ponujeni znesek: 40.000.000,00 SIT
- WIMAX Telecom GMbH, Avstrija; ponujeni znesek: 40.000.000,00 SIT
- NEXCOM Telecommunications, ZDA; ponujeni znesek: 76.684.800,00 SIT
Agencija bo skladno z razpisno dokumentacijo vse ponudbe natančno pregledala in ocenila ter se v najkrajšem možnem času odločila o morebitnih imetnikih odločb o dodelitvi radijskih frekvenc za fiksni brezžični dostopovni sistem.
Ponujena cena sicer ni edini kriterij, kar pojasnjuje tudi namen, da bi pripeljali širokopasovni dostop v ruralna območja, torej na območja, kjer s kablom, optičnim ali drugačnim, ni interesa vlagateljev, da bi tam zagotovili tovrstno komunikacijo.
Razpis sicer navaja, da je ponudnik dolžan v treh letih od datuma vročitve odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc ponuditi storitve fiksnega brezžičnega dostopa na območju, ki obsega najmanj 60 odstotkov slovenskega prebivalstva, od tega vsaj eno tretjino na podeželju. Ponudnik mora tudi omogočiti gostovanje, prehajanje uporabnikov iz enega v drugo omrežje ter medomrežno povezovanje z ostalimi ponudniki. |