Včeraj dopoldne je v Prištini na Kosovu potekala skupščino družbe Ipko Net, na kateri je prvič kot večinski solastnik nastopil Telekom Slovenije. Na skupščini je bila tudi uradno potrjena dokapitalizacija te družbe v kateri si je z 10 milijonov evrov vredno dokapitalizacijo Telekom Slovenije zagotovil 75 % delež. Telekom Slovenije je sicer v kosovsko podjetje vložil skupaj 19,5 milijona evrov.
»Ipko Net ostaja samostojno podjetje, kjer bomo spodbujali lastno inciativo, vlaganje v znanje in razvoj. Izkoristili bomo sinergije, ki jih lahko, in s tem zagotovili še boljši in hitrejši razvoj telekomunikacijskega trga na Kosovu,« je na novinarski konferenci povedal predsednik uprave Telekoma Slovenije Bojan Dremelj, ki je pogodbo podpisal skupaj z direktorjem podjetja Ipko Net Bujarjem Muso in Akanom Ismailijem. Oba slednja ostajata za Telekomom Slovenije druga največja družbenika s skupaj 17 % lastniškim deležem. Med vsemi petnajstimi družbeniki je poleg Telekoma Slovenije edina pravna oseba še The Albright Group, ki je podjetju izdatno pomagala ob lobiranju glede (zdaj že potopljenega) prvega razpisa za drugega mobilnega operaterja na Kosovu.
Skupščina je tudi imenovala novo upravo podjetja, ki jo sestavljajo Dušan Mitič, Filip Ogris-Martič, Primož Karpe (na predlog večinskega lastnika) ter Akan Ismaili in Bujar Musa na predlog malih delničarjev. Že v četrtek 15. junija se bo uprava prvič sešla. Ipko Net ima 111 zaposlenih, ki so plačana nadpovprečno glede na okolje in je lani zabeležil 4,6 milijona evrov prihodkov ter 2,4 milijona evrov dobička pred davki. V Telekomu Slovenije so kot pomembne lastnosti družbe predstavili lastno fiksno in brezžično omrežje, s katerim pokriva več kot 80 odstotkov naseljenega območja Kosova.
Glede na glasna pričakovanja, da bo koncesijo za mobilnega operaterja zdaj uspelo pridobiti podjetju Ipko Net (na zdaj že razveljavljenem razpisu je prav Ipko Net konkuriral konzorciju s katerim se je za koncesijo boril Mobitel). O tem Dremelj pravi: »Trg dobro poznamo in smo vanj že veliko vložili. Zagotovim lahko, da bomo oddali strokovno najboljšo ponudbo. Če dobimo to koncesijo, bi to za nas pomenilo nov investicijski cikel, saj bomo v dveh letih vložili pomembna sredstva v izgradnjo mobilne telefonije.« Na vprašanje kosovskih novinarjev, kdo se bo na ponovljeni razpis prijavil je bil Dremelj jasen: »Prijavil se bo Ipko Net.«
Podpis pogodbe je izkoristil tudi slovenski minister za gospodarstvo Vizjak, ter na povabilo predsednika uprave Telekoma Slovenije prišel povedati kosovski vladi, da je Slovenija zainteresirana za dolgoročna vlaganja in dolgoročno gospodarsko sodelovanje s Kosovom.
»Naše ministrstvo in tudi, verjamem, kosovska vlada si bomo prizadevali, da najdemo konkretne možnosti za gospodarsko sodelovanje. Nedvomno pa je današnji podpis dokaz, da obstaja vzajemni interes in da je to konkretno sodelovanje lahko razumeti kot vzorec bodočih sodelovanj,« je povedal Vizjak.
Konkretno je Vizjak glede razpisa za drugega operaterja mobilne telefonije na Kosovu menil: »Prvi razpis je tako klavrno končal tudi zaradi partnerjev Mobitela na tem razpisu. Sedaj je osnova boljša, saj zdaj kandidirajo s svojim – domicilnim – podjetjem, kar daje neko dodatno težo in boljša izhodišča za drugi razpis. Tudi ta moj obisk je temu namenjen, da to še posebej poudarim in povem.«
Vsekakor pohvalen angažma slovenske politike pri interesih (za zdaj še?!) domačega podjetja. Gospodarskega ministra lahko že danes dopolni naš zunanji minister, ki se bo v Ljubljani srečal s podpredsednikom kosovske vlade.
Če vse to ne bo dovolj za koncesijo, bo potrebno kupiti še Združene narode ali vsaj UNMIK. ;) |