ADSL s časovnim obračunom
Telekom Slovenije
ponedeljek, 03. april 2006
Telekom Slovenije je s 1. aprilom uvedel novo možnost širokopasovnega dostopa do ponudnikov internetnih storitev. Mesečni stroški zakupa novega paketa 1.024/256 kbit/s bodo znašali 3.060 tolarjev (12,77 evra), v zakupnino pa bo vključeno deset ur uporabe interneta. Uporaba nad deset ur se bo obračunavala na minuto vzpostavljene zveze, in sicer do vključno 900 minut po 2,04 tolarja (0,009 evra), nad 900 minut pa po 3,96 tolarja (0,017 evra) na minuto. Cene vključujejo davek na dodano vrednost.

Hkrati so se odločili za uvedbo širokopasovnega dostopa na osnovi EMX sistema za naročnike običajnih telefonov PSTN, s katerim bodo postopoma nadomestili dosedanje večkanalne PCM naprave, ki so širokopasovni dostop onemogočale. EMX sistem omogoča širokopasovni dostop s hitrostjo 512 kbit/s za štiri naročnike za istem bakrenem paru ali 1.024 kbit/s za dva naročnika na istem paru.


EMX ali Extended Switch Module je kratica, ki se uporablja za doseganje od central oddaljenih priključkov in lahko v nekaterih izvedbah dosega tudi prek 1000 km oddaljen priključek - seveda s povsem drugačnimi lastnostmi kot opisan primer.

V primeru slovenskega proizvajalca IPS je zadeva izvedena prek SHDSL povezave, ki premaguje do 5 kilometrov na bakrenem paru prek katerega se hkrati napaja naprava blizu uporabnika. Prenos podatkov je sinhron s hitrostmi do 2304 kbitov/s, kar jamči v primeru štirih priključkov okoli 512 kbit/s in v primerni konfiguraciji do 2 Mbita/sekundo - saj si vsi štirje priključki delijo skupno pasovno širino. Podrobnosti si lahko preberete na spletni strani proizvajalca, vključno z možnimi konfiguracijami do 16 POTS priključkov.

Stari PCM-i so proti tej rešitvi res zastareli, a še vedno bi od Telekoma raje slišali, da se jih bodo lotili (PCM-ov in njihovih nesrečnih "žrtev") z dodatnimi bakrenimi pari. A to je seveda že druga zgodba, v kateri bi se težko izognili kratici FTTH.


Z novostjo v ponudbi skuša Telekom Slovenije ugoditi manj zahtevnim uporabnikom klicnega dostopa do interneta in vsem drugim, ki internet uporabljajo le občasno, a se zaradi cene doslej še niso odločili za širokopasovni dostop. Računajo na še večjo popularizacijo in na še več naročnikov širokopasovnega dostopa do interneta, ki postaja standard v elektronskih komunikacijah. Nepomembno tudi ni, da se s širjenjem širokopasovnih povezav zmanjšujejo možnosti zlorab, ki jih zaradi nepazljive uporabe interneta povzročajo spletni klicalniki še menijo v Telekomu.

 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.