Polni razvez vendarle ni popoln?
Telekom Slovenije
sreda, 07. december 2005
Čeprav bi laično kdo pomislil, da polni razvez lokalne zanke pomeni, da (alternativni) operater prevzame v uporabo gole žice od uporabnika do lastne opreme, temu vendarle ni tako. Nepričakovano lahko dobi "nekje vmes" še npr. prednapetostne zaščite, ki jih Telekom Slovenije ne želi odstraniti. S tem naj bi zagotavljali varnost Telekomovega omrežja, pri T-2 pa so mnenja, da s tem (namerno?) onemogočajo delovanje tehnologije VDSL.

Zato se je T-2 tudi obrnil na APEK, ki je nato od Telekoma zahteval naj odstrani vse prenapetostne zaščitne varovalke oziroma druge naprave, vgrajene na paricah polnega razvezanega dostopa do krajevne zanke.

Iz Telekoma Slovenije opozarjajo, da je prenapetostna zaščita nujno potrebna zaradi varnosti omrežja, kar je zapisano v vzorčni ponudbi in prilogi k pogodbi za razvezan dostop do krajevne zanke in skupno lokacijo.

Prenapetostna zaščita v omrežju je potrebna zaradi varnosti aktivne in pasivne opreme (naprave in kabli), saj mora Telekom Slovenije zagotoviti varno in nemoteno delovanje svojega omrežja. Zaradi tega odstranitev prenapetostnega varovanja ne more biti ustrezna rešitev. V primeru atmosferskih motenj lahko v primeru odstranitve zaščite nastane zelo velika gmotna škoda tako v Telekomu Slovenije kot pri končnih uporabnikih. Tehnične značilnosti sistemov ter združljivost in preizkusni postopki, vključno z značilnostmi prenapetostnega varovanja, so natančno opisani v prilogi vzorčne ponudbe za razvezan dostop v poglavju 17 oziroma podpoglavju 17.8.2. V njem je izrecno navedeno, da »Telekom Slovenije na področjih, kjer to zahtevajo klimatski in drugi pogoji, na posamezni KK zagotavlja enostopenjsko varovanje s plinskimi odvodniki. Varovanje je izvedeno na glavnih delilnikih in kabelskih izvodih, na katerih so vključeni KK v nadzemni izvedbi«. S tem so seznanjeni vsi operaterji, ki so podpisali pogodbe za razvezan dostop, – tudi podjetje T-2, zagotavljajo na Telekomu Slovenije.

Telekomu Slovenije so prepričani, da je poziv APEK-a neutemeljen in ne pomeni kršitve veljavne zakonodaje ter vzorčne ponudbe. Nasprotno, prenapetostna zaščita varuje omrežje ter opremo uporabnikov pred zunanjimi poškodbami in tako zagotavlja ustrezno kakovost storitve skupnega razvezanega dostopa. Poleg tega meritve, ki jih je za Telekom Slovenije opravila strokovna zunanja ustanova, dokazujejo, da vklopljeni plinski odvodniki ne motijo VDSL-ja, izvedenega v skladu s tehničnimi predpisi in standardi.


Če je pravilno razumeti odziv Telekoma Slovenije, prednapetostnih zaščit ne nameravajo odstraniti. Če bo želel APEK doseči, kar je želel s pozivom bo moral torej seči po drugih ukrepih. Z zadnjim stavkom Telekom Slovenije trdi, da vklopljeni plinski odvodniki ne motijo VDSL-ja, izvedenega v skladu s tehničnimi predpisi in standardi. Ne zvemo, katera "strokovna zunanja ustanova" je opravila te meritve - med pridevniki te ustanove manjka neodvisna :). Verjetno bi z malo retorike lahko Telekomu kdo odvrnil, da prednapetostna zaščita izvedena skladno s tehničnimi predpisi in standardi dejansko ne moti VDSL-ja :)


 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.