Stanje na področju elektronskih komunikacij v Sloveniji še slabše kot lani?
Kaj dogaja
torek, 12. julij 2005
Slovenija 11. in 12. julija gosti predstavnike Generalnega direktorata Evropske unije 'Informacijska družba in mediji'. V ponedeljek, 11. julija, so se sešli z alternativnimi ponudniki elektronskih komunikacij v Sloveniji (APECS), da bi pregledali stanje na slovenskem trgu elektronskih komunikacij, o čemer bodo poročali Svetu ministrov in Evropskemu parlamentu. Slovensko združenje alternativnih ponudnikov elektronskih komunikacij (APECS) navaja, da se stanje na slovenskem trgu ni izboljšalo in da je Slovenija na robu kršitev več evropskih direktiv. Predstavnike EU Slovensko združenje alternativnih ponudnikov elektronskih komunikacij (APECS) opominja, naj ukrepajo.

Komisija EU vsako leto pripravi poročilo o izvedbi regulacijskih okvirjev na področju elektronskih telekomunikacij. Poročilo kasneje predajo ministrskemu svetu in evropskemu parlamentu. Splošen direktorat »Informacijske družbe in medijev« se bo sestal in razpravljal o naslednjih temah: nacionalni operater, alternativni operaterji, konkurenca in regulatorni organi.

Pred tem sestankom je Komisija EU slovenskemu Direktoratu za elektronske komunikacije poslala uradno opozorilo (Letter of Formal Notice) v katerem komisija izpostavlja problem prenosljivosti številk, kar je potrebno izpolniti. »Več obvez operaterjev, ki bi pod starimi pogoji pospeševale konkurenco (opredelitev trgov in operaterjev s pomembno tržno močjo), je bilo umaknjenih, da bi se znova opravila obvezna analiza trga, v skladu z novimi pravili,« je bilo zapisano v tem poročilu.

Na slovenskem trgu elektronskih komunikacij ni učinkovite regulacije trga, na kar kaže tudi dejstvo, da APEK od svoje ustanovitve leta 2001 še ni sprejel nobene bistvene odločitve na tem področju. Njegova neodvisnost pred Telekomovimi interesi zato ni omogočena. Urad za varstvo konkurence (UVK) se izogiba glavnim spornim vprašanjem in se zaenkrat zadovoljuje le z navideznimi spremembami. Vršilec dolžnosti direktorja Direktorata za elektronske komunikacije pri Ministrstvu za gospodarstvo je hkrati tudi član nadzornega sveta Telekoma Slovenije. Zaradi očitnega konflikta interesov tako manjka politične volje za spremembe na teh trgih.

APECS opozarja, da so od zelo negativnega »10. poročila izvajanja« v letu 2004 razmere na področju trga elektronskih komunikacij (mobilnih, stacionarnih, internet) ostale nespremenjene in da so skupini Telekom dopuščale, da svoj monopolističen položaj na trgu še bolj utrdi, zato so potrebna odločna dejanja, da bi se potrošnikom omogočila možnost izbire, so še zapisali v APECS.

 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.