Nadzorni svet Telekoma Slovenije opozarja upravo |
Telekom Slovenije
|
sreda, 04. maj 2005 |
Včeraj se je na svoji konstitutivni seji sestal novi nadzorni svet Telekoma Slovenije, šest predstavnikov kapitala dr. Miro Rozman, dr. Borut Štrukelj, dr. Žiga Turk, Matjaž Janša, Jože Zrimšek in Karmen Ponikvar ter trije predstavniki zaposlenih Branko Šparavec, Robert Dereggi in Martin Gorišek. Za predsednika nadzornega svet je bil izvoljen dr. Miro Rozman, za podpredsednika iz vrst kapitala Matjaž Janša, za podpredsednika iz vrst zaposlenih pa Branko Šparavec.
Nadzorni svet je zavrnil ocene o svoji nekompetentnosti, kakor tudi trditve o nezdružljivosti funkcij dveh predstavnikov vlade, saj nista vključena v regulacijo trga. Nadzorni svet se je seznanil tudi z upravo, ki jo vodi Libor Vončina. V razpravi z upravo so predstavniki NS predstavili poglede na nadaljnji razvoj Telekoma Sloveneije in v okviru tega izpostavili, da je Skupina Telekom Slovenije je v preteklem obdobju sicer naredila velik korak k uporabnikom, vendar bo treba na tem področju v prihodnje opraviti še nekatere premike, da bi Telekom Slovenije dosegal bistveno večje donose na kapital kot npr. njegovi dobavitelji. Na majhne donose je večkrat opozorila tudi evropska komisija.
V prihodnje bo moral sistem skrbeti predvsem za lasten razvoj novih storitev in zadovoljstvo svojih uporabnikov, tako da bo postal še bolj primerljiv z evropskimi Telekomi. Pred upravo Telekoma Slovenije so zahtevne naloge v smeri preobrazbe bivšega monopolnega podjetja v tržno, za kar pa bo potrebno pregledno urediti podatkovne baze o omrežju, naročnikih in storitvah ter posodobiti informacijski sistem in sistem za podporo uporabnikom (CRM) izboljšati vzdrževanje in pospešeno razvijati nove storitve, ki jih omogoča razvoj tehnologije. Čimprej bo potrebno začeti internacionalizacijo poslovanja in s temeljitimi pripravami omogočiti kvalitetno privatizacijo. Od uprave Telekoma Slovenije se pričakuje dosledno obvladovanje hčerinskih družb in korekten odnos do konkurence. Za dosego teh ciljev bo potrebno bistveno več vlagati v strokovni človeški kapital in s tem zmanjšati odvisnost od dobaviteljev. Upravo bo nadzorni svet ocenjeval po njenih rezultatih. |
|