Uprava Telekoma Slovenije je izpolnila zahtevo večinskega lastnika in sklicala skupščino družbe za torek 26. aprila 2005 ob 12. uri. Na skupščini bo predvidoma spremenjen statut družbe, tako da bo nadzorni svet sestavljalo 9 članov od katerih bo 6 predstavnikov kapitala. Hkrati je na dnevnem redu odpoklic 5 predstavnikov kapitala v nadzornem svetu in imenovanje 6 novih članov.
Odpoklicani bodo Leonardo F. Peklar (dosedanji predsedni NS), Ivan Bergoč, Sandi Češko, Franjo Bobinac in Jože Colarič.
Novi člani NS naj bi postali:
- dr. Miro Rozman,
- mag. Matjaž Janša,
- Karmen Ponikvar, univ.dipl.oec.,
- dr. Žiga Turk,
- mag. Jože Zrimšek in
- dr. Borut Štrukelj.
Seveda se bo to zgodilo, če ne pride do nasprotnega predloga - kar tudi ne bi smelo biti preveliko presenečenje - in bi npr. kateri izmed predlaganih članov nadzornega sveta končal v upravi in se v nadzornem svetu pojavilo kakšno drugo ime. Prav tako ne bi bilo prvič, da bi se nadzorni svet sestal takoj po imenovanju, bilo pa bi presenetljivo, če bi uprava družbe še dolgo po tem ostala nespremenjena. Se je kdo izmed njih želel predlagatelju sprememb nadzornega sveta še posebej prikupiti recimo s tem, da je novim članom v objavi dosledno prikazal akademske nazive, odstavljenim pa nobenega?
Če bo tak nadzorni svet lahko avtonomno in strokovno opravljal svojo nalogo bodo člani znanje in izkušnje vsekakor potrebovali, čeprav tega tudi dosedanjim članom ne gre oporekati (sicer so lahko v skrbeh npr. lastniki Gorenja ali Krke). Če pa bo NS zgolj izvrševal politično voljo, čemur smo bili v preteklosti pogosto priča (zadnji primer so bili npr. zapleti glede višine dividend ob sklicevanju zadnje skupščine, če menjav uprav niti ne omenjamo) je vseeno celo to, kako jim je ime.
Nekoliko bodejo v oči imena vladnih funkcionarjev v predlaganem novem nadzornem svetu, saj glede na postopke imenovanja neodvisnega regulatorja trga utegne prihajati do konfliktov interesov, ki se jim je pametneje izogniti, kot zanikati njihov obstoj. Iz istih vzrokov (pa čeprav šele po opozorilu novinarjev v neformalnem razgovoru) je pred leti z mesta predsednika in kasneje člana NS odstopil Tomaž Kalin, ki je bil v tistem času sekretar v Ministrstvu za informacijsko družbo.
Sicer člani nadzornega sveta sami izberejo, kdo izmed njih bo zasedel mesto predsednika NS. A že vrstni red imen v objavi, ki ni urejen po abecedi, daje slutiti, da je pretendent za to mesto Miro Rozman, nekdanji državni sekretar sektorja za pošto in telekomunikacije pri takratnem Ministrstvu za promet in zveze in začasni član uprave (v odstopu) družbe Iskraemeco. |