Si.mobil je kljub po lastnih ocenah slabim tržnim razmeram, ki tudi v letu 2004 niso bile naklonjene razvoju konkurence na slovenskem trgu mobilnih komunikacij, izboljšal svoje poslovne rezultate. Celotni prihodki so se povečali za 10% in so znašali 21 milijard SIT. V primerjavi z enakim obdobjem leto poprej se je poslovni izid iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA) povečal za 59% in je znašal 4,9 milijarde SIT. Poslovni izid iz poslovanja (EBIT) je prvič pozitiven in znaša 23,1 milijona SIT. Čisti poslovni izid je še vedno negativen, kar se po besedah predsednika uprave Zorana Thalerja ne bo spremenilo niti v letošnjem letu.
Visoko kakovostno omrežje in ugledna blagovna znamka Si.mobil - Vodafone sta pripomogla k nadaljnjemu večanju prihodkov od gostovanj tujih uporabnikov v Sloveniji, ki so se v preteklem letu povečali za 19%.
Nove strateške usmeritve Si.mobila so kljub manjši rasti števila uporabnikov pripomogle ustvarjanju vse bolj kakovostne skupnosti uporabnikov. Povprečni prihodek na uporabnika (ARPU) se je v primerjavi z letom poprej zvišal za 1,2% in znaša 3.586 SIT. Število uporabnikov se je v letu 2004 povečalo na 363.283, kar predstavlja 23,3-odstotni tržni delež.
Malo tipkanja po kalkulatorju nas utegne pri omenjanih številkah zmesti. Tržni delež in število uporabnikov bi pripeljalo do sklepa, da je v Sloveniji slabih 1.560.000 uporabnikov mobilne telefonije. Sam Mobitel je 7.3.2005 zatrjeval, da ima 1.415.291 uporabnikov. Če bi Si.mobilove številke držale, bi bila tudi t.i. penetracija mobilne telefonije v Sloveniji bistveno nižja od sicer proklamirane. Delno sicer drži pojasnilo predsednika Si.mobilove uprave, da ni povsem določeno kdaj se lahko "številko" šteje za uporabnika in kdaj ne, a tolikšne razlike kličejo po razjasnitvi tržnih deležev.
ARPU povečan za 1,2 odstotka v enem letu pomeni realno znižanje prihodkov na uporabnika glede na stopnjo inflacije. Je to znak splošnega nižanja cen storitev ali česa manj prijetnega za Si.mobil bo pokazal čas. V upravi Si.mobila so prepričani, da bi "s telefoni za 1 tolar" z lahkoto pridobili večji tržni delež, a si ne želijo uporabnikov, ki bi k njim prišli samo zaradi poceni telefona.
Z uvedbo Vodafone live! se je opazno povečala uporaba podatkovnih vsebin. Portal je od njegove uvedbe do konca leta 2004 obiskalo že 78,4% Vodafone live! uporabnikov, to je imetnikov portalu posebej prilagojenih telefonov. Število uporabnikov GPRS-a se je v primerjavi z letom poprej več kot podvojilo, kar za šestkrat pa je narasla tudi uporaba večpredstavnostnih sporočil (MMS). Povečal se je tudi delež prihodkov iz podatkovnih storitev, ki znaša 15,5% od skupnih prihodkov iz naslova storitev, kar je za 1,4 odstotne točke več kot v letu poprej, k temu pa je pripomogla tudi uvedba uspešne Vodafone Mobile Connect Card.
Si.mobilovo omrežje je še pridobilo na kakovosti. Ob koncu leta 2004 je operater 99,4% slovenskega prebivalstva omogočal kakovosten signal in v celoti nadgrajeno omrežje GPRS. V vseh večjih mestih in nekaterih kongresnih centrih je potekala nadgradnja s tehnologijo EDGE, ki je bila ob koncu leta na voljo 40% prebivalcem Slovenije, trenutno pa dosega že 70-odstotno pokritost. |