Siemens odkriva nove dimenzije komunikacij
Siemens
četrtek, 17. februar 2005
Pod sloganom »Odkrijte nove dimenzije komunikacij« je Siemens Communications na letošnjem 3GSM kongresu v Cannesu predstavil vrsto novih izdelkov in rešitev za operaterje in podjetja. Med njimi nove aplikacije SIP (Session Initiation Protocol) in machine-to-machine rešitve (M2M). S testnim sistemom Gigabit je Siemens prvič odprl vrata svojega razvojnega laboratorija poslovni javnosti. Skupina Siemens Communications je na kongresu predstavila tudi tako imenovan Policy Control Server (PCS-5000), ki se uporablja za nadzor kakovosti storitev multimedijskih aplikacij v EDGE in UMTS omrežjih ter brezžični dostop do interneta visokih hitrosti, t. i. SkyMAX. V sodelovanju s France Telecomom je Siemens testiral nove rešitve fiksne mobilne konvergence. Predstavili so tudi prvi klic prek tehnologije HSDPA. V sodelovanju s Siemens VDO Automotive Groups je Siemens Communications razvil na Javi temelječo žepno navigacijsko rešitev za mobilnike. Novost v Cannesu so bile tudi posebne vstopnice za Siemensovo ladjo »Corsica Victoria«, ki so jih prebrali mobilni telefoni, ki podpirajo Near Field Communication (NFC). Na tej plavajoči razstavi je Siemensova bazna postaja nanoGSM prvič preskrbela mobilne komunikacije na ladji.

Premiera: Prenos 1 gigabita na sekundo

Siemens je poslovni javnosti odprl vrata svojega raziskovalnega laboratorija in predstavil brezžičen prenos podatkov v realnem času s hitrostjo 1 gigabit/s. Za doseg tovrstne hitrosti so raziskovalci kombinirali ''inteligentni antenski sistem'' z OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) tehnologijo. Te tehnologije, ki pripomorejo k večji uporabnosti frekvenčnega spektra, strokovnjaki štejejo med zelo obetavne module za naslednjo mobilno generacijo po W-CDMA/UMTS.

Prenos podatkov v živo s FLASH-OFDM

V sodelovanju s podjetjem Flarion, začetnikom FLASH-OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) širokopasovnega sistema, je Siemens v Cannesu prenašal podatke v živo prek tehnologije FLASH-OFDM in dosegel hitrosti prenosa podatkov med 1 in 1,5 MBit/s. Siemens in Flarion sodelujeta na izdelkih za 450 MHz spektrum. Siemens bo rešitev za FLASH-OFDM vključno s sorodnim sistemom integriranih storitev ponudil v drugi polovici 2005.

Near Field Communications (NFC) prvič v mobilnih telefonih

Obiskovalci kongresa, ki so se udeležili Siemensove plavajoče razstave, so lahko preizkusili novo tehnologijo: namesto tradicionalnih papirnatih vstopnic so prejeli vstopnice v velikosti kreditne kartice, ki so jih gostitelji prebrali z mobilniki. Na ta način so varnostniki v vsakem trenutku lahko preverili, koliko potnikov je na ladji in – brez posebnega napora – zagotovili, da maksimalno število potnikov, dovoljeno iz varnostnih razlogov, ni bilo preseženo. To je bilo možno z novo Near Field Communication (NFC) tehnologijo, nadaljnjim razvojem radijsko-frekvenčnega sistema za identifikacijo (RFID). Tehnologija NFC bo posebno uporabna pri aplikacijah za mobilnike kot so t.i. mobile ticketing, mobilno plačevanje, ali dostop za nadzor prek mobilnega telefona.

Varnost za mobilna in fiksna omrežja

Siemensove nove varnostne rešitve za operaterje mobilnih in fiksnih omrežij vključujejo storitve in celovite rešitve, ki so prilagojene potrebam operaterjem in njihovim heterogenim omrežjem. S svetovanjem, načrtovanjem, implementacijo, vzdrževanjem, izobraževanjem in operacijskimi storitvami, Siemens svojim uporabnikom zagotavlja vse potrebno za zaščito omrežij pred vdori, t.. ozkimi grli in celo pred izpadi. Prvi korak k varnemu omrežju je analiza groženj varnosti omrežja. Nato Siemensovi strokovnjaki razvijejo varnostne rešitve v skladu z operaterjevimi zahtevami po varnosti in jih vključijo v omrežje.

PhotoTalk, MultiChat in mnogo več – SIP protokol omogoča nove aplikacije

V tem trenutku je funkcija 'Push and Talk', ki mobilnik spremeni v zmogljiv walkie-talkie, najbolj znana aplikacija ki uporablja SIP (Session Initiation Protocol). Na 3GSM kongresu pa je Siemens predstavil celo serijo novih idej za SIP aplikacije, ki temeljijo na IMS (IP Multimedia Subsystem), standardizirani nadzorni platformi za multimedijske storitve v paketnih omrežjih. Prednosti za uporabnike teh aplikacij se kažejo v tem, da lahko več aktivnosti opravljajo simultano, kot npr. pri aplikaciji PhotoTalk: med Push and Talk pogovorom lahko uporabniki svojemu sogovorniku oz. sogovornikom pošiljajo fotografije, ki so jih ravnokar posneli s svojim mobilnikom. S funkcijo PhotoTalk je Siemens prikazal privlačno nadgradnjo walkie-talkie funkcije. Z uporabo MultiChat aplikacije lahko uporabniki odprejo pogovorna okna z več sogovorniki, v katerih si lahko med pogovorom pošiljajo glasovna ali slikovna sporočila. Poleg tega si lahko vsak uporabnik na posebni strani izdela svoj profil s fotografijo in besedilom. Z aplikacijo za animirano neposredno glasovno sporočanje (Animated Instant Voice Messaging) lahko uporabniki pošiljajo fotografije sebe ali drugih skupaj z glasovnim sporočilom. Aplikacija zazna oči, nos in usta na sliki ter jih računalniško animira ter sinhronizira z glasom, ko jo uporabnik posluša.

Siemens je prikazal, da lahko IMS upravlja storitve tudi v konvergenčnih omrežjih z VoIP klici iz mobilnih omrežij na fiksne računalnike in stacionarne telefone ter med Push to Talk pogovori tudi med mobilnimi telefoni in osebnimi računalniki.

Mobilna TV in mobilna glasba M2Y: Siemensov sistem Media Delivery Solution

Obsežnemu sistemu za video streaming in prenos podatkov iz mobilnih omrežij je Siemens dodal še mobilni TV streaming in mobilno glasbo M2Y.

Z M2Y Mobile Music lahko operaterji svojim naročnikom ponudijo personalizirane glasbene kanale in lestvice za prenos glasbe na mobilnike in fiksne telefone. Če je uporabniku pesem všeč, jo lahko prenese s pomočjo svojega animiranega pomočnika. Z mobilnim TV streamingom operater uporabnikom zagotavlja interaktivni dostop do številnih video kanalov s pred-pripravljeno vsebino, kot so novice, glasba ali šport, pa tudi s prenosi v živo s športnih dogodkov ali stanja v prometu. Uporabniki lahko preklapljajo med različnimi kanali, prenašajo glasbene in video klipe, sodelujejo v igrah in glasujejo za glasbene ali video spote.

S Siemensovim sistemom Media Delivery Solution operaterji lahko varno upravljajo z vsebinami svojih mobilnih storitev in jih ažurirajo. Poleg tega so prilagodljivi modeli plačevanja storitev privlačni za naročnike. Digital Rights Management (DRM) preprečuje ilegalno kopiranje digitalnih vsebin, ter zagotavlja nadzorovan prenos prvovrstnih vsebin množicam, kot so npr. posebne glasbene datoteke.

Uporaba mobilnikov za klice prek fiksnih omrežij

V Cannesu je Siemens predstavil novi tehnični koncept, ki za klice prek fiksnih omrežij uporablja mobilne telefone. Sistem uporablja Bluetooth za posredovanje mobilnih klicev doma prek fiksnega omrežja. S to rešitvijo Siemens v eni napravi združuje najboljše iz obeh svetov, mobilne in fiksne telefonije.

Mobilne korporativne komunikacije: E-mail Push in PIM sinhronizacijska rešitev

E-Mail Push in Personal Information Manager (PIM) sinhronizacijska rešitev je ena od inovativnih aplikacij Siemensa za mobilne korporativne komunikacije. Instalirana je na omrežjih mobilnih operaterjev ali na korporativnem intranetu ter zagotavlja varen internetni in intranetni dostop. Za razliko od obstoječih rešitev, Siemensova rešitev temelji na odprtih standardih, lahko jo popolnoma integriramo v omrežje podjetja, podpira vse znane pametne telefone, dlančnike in druge mobilne naprave, ki uporabljajo Symbian serije 60, Symbian UIQ in MS Windows Mobile 2003 (Smartphone in PPC PE). nanoGSM Base Station Subsystem je na internetnem protokolu temelječa rešitev, ki zagotavlja GSM/EDGE pokritost omrežja v stavbah. Sistem vključuje male, stroškovno učinkovite prenosnike za mobilno komunikacijo (t.i. hišne bazne postaje), ki so integrirane v obstoječe IP omrežje podjetja. Na 3GSM kongresu v Cannesu je Siemens skupaj z Monaco Telecomom rešitev prvič uporabil za zagotavljanje mobilnih komunikacij na ladji v pristanišču Cannesa.

MobileCentrex@vantage, Siemensova mobilna rešitev PBX (Private Branch Exchange), je virtualni telefonski sistem za mala in srednje velika podjetja, ki mobilnike v podjetju združujejo v privatno omrežje znotraj javnega mobilnega komunikacijskega omrežja. Poleg tega rešitev podjetjem omogoča neomejeno širitev funkcionalnosti. razpoložljivih na njihovih obstoječih PBX sistemih v mobilna omrežja.

Machine-to-machine komunikacije za podjetja

Z novim M2MOne poslovnim modelom, oddelek Wireles Modules znotraj Siemens Communications v sodelovanju s partnerji podjetjem ponuja personalizirane M2M rešitve. Ponudba je v svoji strukturi modularna, zato lahko sistem podjetja enostavno uporabljajo in upravljajo glede na svoje potrebe, od izvajanja analiz poslovnih modelov, skozi selekcijo programskih in strojnih komponent, do serijske proizvodnje.

Siemens in Orange predstavila sodelovanje pri razvoju machine-to-machine komunikacijskih rešitev (M2M) za mobilne komunikacije po vsej Evropi

Sodelovanje je že prineslo prve rezultate, saj je podjetje Konica Minolta sklenilo dogovor o uporabi M2M rešitev, imenovanih ARCHANGE, ki uporabljajo Siemensov brezžični modul in omrežje podjetja Orange v 3000 fotokopirnicah po Franciji. Rešitev M2M omogoča Konici Minolti izdelavo poročil o številu izdelanih kopij, identifikacijo in prejem avtomatičnih opozoril o strojnih napakah ter pravočasno zamenjavo delov, kar omogoča hitrejše in bolj učinkovito upravljanje strojev.

Mobilne machine-to-machine komunikacije

Poleg novih brezžičnih modulov je Siemens v M2M segmentu predstavil različne tržno usmerjene M2M rešitve kot so telematika in varnostne rešitve za lastna vozila, rešitev za upravljanje vozil v javnem prevozu in GSM/GPRS berljive električne števce.

Predstavil je tudi MC75 EDGE brezžični modul, PCMCIA kartice, pametne telefone, USB palčke in EDGE notesnike.

Radijski moduli kot osnova za aplikacije: Siemens prvi na svetu predstavlja komunikacijo med stroji

Siemens Communications je v svoj produktni portfolio dodal nove GPRS radijske module za M2M komunikacijo. Nove funkcije vključujejo svetovno novost – TC65 modul, ki ga lahko uporabljamo v vseh GSM omrežjih. Java Open Software Platform omogoča nadzor nad uporabniško aplikacijo s pomočjo komponent, vgrajenih na modulu, kot sta npr. procesor ali pomnilnik.

Spojitev fiksnih in mobilnih omrežij: France Telecom in Siemens testirata fiksne mobilne konvergenčne rešitve, temelječe na sistemu IMS

Siemens in France Telecom, svoje strateško partnerstvo sta sklenila poleti 2004, sta zgradila prvi mejnik na področju konvergenčnih rešitev za fiksna in mobilna omrežja (znan kot Fixed Mobile Convergence ali kratko FMC). V tem projektu je Siemens Communications prispeval svoje strokovno znanje na področju dobave opreme, kombiniranja rešitev iz fiksne telefonije, mobilnih omrežij in sektorjev za naprave. Francoski Telekom pa je prispeval svoje znanje in izkušnje na področju servisnih definicij, integracij v fiksna in mobilna omrežja, razvoju aplikacij, na SIP protokolu-u na osebnih računalnikih in vstopne opreme za širokopasovna omrežja. Podjetji testno že preizkušata novo rešitev, v kateri bodo preizkusili delovanje na IMS temelječe storitve Push and Talk, Mobile Presence Manager, Instant Messaging in VoIP, ki bodo dostopne na različnih terminalih kot so osebni računalniki, mobilni telefoni in IP telefoni.

Mobilne podatkovne storitve pripravljene na zagon

Skupina Siemens Communications je v Cannesu predstavila nove produkte in rešitve za mobilne operaterje. Po mnenju Lothar Paulyja, predsednika Siemens Communications, bodo prihodki iz mobilnih podatkovnih storitev v Evropi v prihodnjih treh letih v največjem porastu. Po njegovih napovedih bo do leta 2008 delež prihodkov mobilnih operaterjev iz naslova podatkovnih storitev znašal več kot 30%, kar je dvakrat več kot danes. »Z našim portfeljem izdelkov in storitev smo pozicionirani kot dobavitelj in partner, ki bo igral pomembno vlogo pri oblikovanju tega trga,« je še povedal Pauly na novinarski konferenci. Med drugim je predstavil tudi HSDPA podatkovno kartico, ki omogoča prenos podatkov prek HSDPA mobilne tehnologije, ki je celo hitrejša od 3G/W-CDMA. Izpostavil je velik potencial, ki ga 3G/W-CDMA ponuja. Število uporabnikov naj bi se hitro povečevalo. Tako je danes po celem svetu 16 milijonov ljudi, ki uporablja 3G/W-CDMA, do konca leta 2006 pa predvideva, da bo njihovo število naraslo na 150 milijonov.

HSDPA podatkovna kartica za hitrejši prenos podatkov

V začetku februarja je Siemens naredil nov preboj in uspešno prikazal prenos podatkov prek HSDPA omrežja na notesnik s HSDPA podatkovno kartico. HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) je naslednji korak v razvoju 3G W-CDMA/UMTS. Siemens je prek HSDPA omrežja prenesel podatke s hitrostjo skoraj 2 Mbit/s. S tem uspehom je Siemens postal med prvimi HSDPA ponudniki, ki je uspel prikazati »turbo« hitrost prek PC kartice. Za končnega uporabnika bo HSDPA pomenila znatno povišano kakovost storitev, predvsem pri prenosu vsebin, internetnemu dostopu in dostopu do korporativnih omrežij. HSDPA rešitev za končne uporabnike bo komercialno na voljo v drugi polovici leta 2005.

Prvič popoln nadzor nad pasovno širino: Siemens razvil Policy Control Server za mobilna omrežja

S pomočjo Siemensovega Policy Control strežnika PCS-5000 lahko mobilni operaterji nadzirajo kakovost storitev svojih multimedijskih aplikacij v EDGE in UMTS omrežjih. Ko želijo denimo danes uporabniki uporabljati mobilni video, imajo na voljo celotno pasovno širino, ki jo mobilno omrežje ponuja v tistem času. To lahko pomeni, da prejemajo več virov, kot jo aplikacija dejansko potrebuje, s tem pa zmanjšujejo kakovost delovanja aplikacij, ki jih želijo uporabljati drugi uporabniki v omrežju. S pomočjo Siemensovega PCS-5000 lahko operaterji odslej nadzirajo svoje širokopasovne vire in zagotavljajo določeno kakovost storitev prejemnikom podatkov. Policy Control Server bo na trgu na voljo še letos.

Siemens predstavlja SkyMAX za WiMAX radio mrežne povezave: Brezžični dostop do interneta visokih zmogljivosti in hitrosti

S SkyMAX je Siemens predstavil eno izmed prvih končnih rešitev za WiMAX radijska omrežja (Worlwide Interoperability for Microwave Access). Podpora WiMAX-u je IEEE 802.16-2004 specifikacija za brezžični dostop do interneta visokih hitrosti, ki ga je razvil WiMAX Forum. Ta radijska tehnologija odigra ključno vlogo predvsem tam, kjer so kabli nepraktični ali neekonomični. Slednje naredi WiMAX zelo uporabno nadomestno tehnologijo, ki se lahko postavi ob bok DSL-u in UMTS-u.

SkyMAX izdelki bodo na trgu na voljo v drugi polovici leta 2005.

Novi navigacijski sistem za mobilnike, podprte z Java sistemom

Siemens Communications in Siemens VDO Automotive Groups sta v sodelovanju razvila žepno navigacijsko rešitev za mobilnike, podprte z Java sistemom: Siemens Mobile Navigation je stroškovno učinkovita rešitev za vstop v svet navigacijskih sistemov – majhna, lahka in prenosna. Satelitska in mobilna radio tehnologija s pomočjo internetne povezave mobilnim telefonom zagotavljata ažurne zemljevide in podatke o prometu, ter s tem tako mobilnike spreobračata v zanesljive ko-pilote.

Siemens Mobile Acceleration predstavlja pet prodornih podjetij za brezžično telehnologijo

Siemens Communications ostaja skozi svojo podružnico Siemens Mobile Acceleration (SMAC) eden najbolj aktivnih podpornikov in vlagateljev v nova podjetja za brezžično tehnologijo. Pet obetajočih podjetij iz Nemčije, Izraela, Singapura in ZDA je v Cannesu predstavilo svoje rešitve za poenostavitev uporabe mobilnih podatkovnih storitev in širitev njihove distribucije. Podjetja predstavljajo vse vrste storitev – od najosnovnejših tehnologij do novih aplikacij kot tudi inovativnih prodajnih kanalov. Ponujene nove tehnologije, aplikacije in distribucijski kanali poenostavijo uporabnikovo izkušnjo z uporabo mobilnih podatkov in povečajo možnosti operaterjev za nove tržne tokove. Podjetja, o katerih boste v prihodnosti zagotovo še veliko slišali so: Dblur, Exit Games (www.exit-games.net), Ki-Bi (www.ki-bi.com), PurpleACE (www.purpleace.com), in V-Enable (www.v-enable.com).

Več informacij o Siemens Mobile Acceleration (SMAC) na: www.siemensmobileacceleration.com

 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.