Ker elektronska sporočila rada "zaidejo" v napačne roke bodisi zaradi napake pošiljatelja, (ne)spretnosti prejemnika in najredkeje napačnega delovanja sistema elektronske pošte ali "prisluha" so tudi pri nas vse pogostejši "pravni pouki", pripeti na koncu sporočil. Prav zanimivo in poučno je njihovo branje, prav tako kot navdušuje spretnost tistih, ki služijo kruh z obveščanjem javnosti...
Ta teden je ob medijski bitki dveh slovenskih telekomunikacijskih ponudnikov bilo prav zanimivo, kako je ena stran odreagirala na obveščanje druge skoraj preden je preden je prva zaključila svojo novinarsko konferenco. Zanimivo je bilo predvsem, da so reakcijo prejeli natanko isti naslovniki, ki so bili obveščani s strani prvega podjetja. Zanimivo že, presenetljivo pa nikakor, saj pošiljatelj ni prekril niti imen ali elektronskih naslovov iz svoje adreme.
Je pa zanimivo prebrati opombe, ki jih obe strani "prilepita" pod sporočila, ki so namenjena javnosti - torej nadaljnemu posredovanju.
Primer 1
OPOZORILO: Elektronska pošta lahko vsebuje informacije zaupne narave, namenjene samo naslovniku. Če je bilo zaradi napake v naslovu ali pri prenosu sporočilo poslano drugam, prosimo, da o tem obvestite avtorja elektronskega sporočila. Če sporočilo ni bilo namenjeno vam, informacij v sporočilu ne smete uporabljati, razkriti, širiti, kopirati, natisniti ali kakorkoli uporabiti.
Primer 2 *************Strogo zaupno!*****************
To elektronsko sporočilo in vse morebitne priloge so poslovna skrivnost in namenjene izključno naslovniku. Ce ste sporočilo prejeli pomotoma, Vas prosimo, da obvestite pošiljatelja, sporočilo pa takoj uničite. Kakršnokolirazkritje, distribucija ali kopiranje vsebine sporočila je izrecno prepovedano. Elektronsko sporočilo je pregledano z antivirusnim programom.
V prvem primeru je pošiljatelj zakril naslovnike in tako prejemnik težko ocenjuje ali je bilo sporočilo namenjeno njemu ali je tja zašlo zaradi napake v naslovu ali pri prenosu. V dobri veri, da je temu tako, lahko prejemnik informacije uporabi in razširi.
V drugem primeru je opozorilo nedvoumno. Čeprav gre nedvoumno za sporočilo za javnost in so vsi prejemniki jasno vidni (iz naslovov je moč nedvoumno razbrati, da je bilo sporočilo razposlano (i)zbranim medijem) opomba določa, da gre za poslovno skrivnost, ki jo je izrecno prepovedano razkriti, kopirati ali distribuirati.
Pa naj še kdo reče, da je to delo enostavno... To so vendar podjetja, ki obračajo in se tožarijo za težke milijarde. |