Telekom odpovedal pogodbo Incotelu |
Telekom Slovenije
|
petek, 02. februar 2001 |
V zadnjih dneh so se v številnih medijih pojavili prispevki o novomeškem podjetju Incotel, ki namerava prek internetnega protokola posredovati mednarodne telefonske pogovore in obljublja do šestdeset odstotkov nižje cene. Ob tem prihaja do različnih tolmačenj in interpretacij vloge Telekoma Slovenije pri tem. V Telekomu Slovenije so že večkrat poudarili, da so pripravljeni na delovanje v konkurenčnem okolju, da bo konkurenca povečala obseg posla ter povečala pestrost ponudbe in ne nazadnje odpravila tudi sedanja velika cenovna neskladja. Zato prihoda konkurence ne namerava zavirati.
V primeru Incotela gre predvsem za vprašanje spoštovanja veljavne zakonodaje. Incotel je s Telekomom Slovenije 16. decembra lani podpisal pogodbo o sklenitvi naročniškega razmerja za tri primarne dostope ISDN PRA. Telekom se je obvezal, da bo pogodbo izpolnil v šestdesetih dneh od podpisa. Gre za običajno naročniško pogodbo, v 4. členu katere je zapisano, da bo naročnik uporabljal storitve v omrežju ISDN izključno za lastne potrebe. Telekomov pogodbeni partner se je s tem določilom strinjal in pogodbo podpisal. Kasneje se je na osnovi različnih indicev izkazalo, da namerava Incotel priključke ISDN PRA uporabljati za posredovanje telekomunikacijskih storitev za druge uporabnike, kar pa ne more biti predmet pogodbe o naročniškem razmerju. Kljub prošnjam in zahtevam Telekoma Slovenije, naj natančno opredeli, za kakšno dejavnost bo priključke uporabljal, da bi lahko sestavili ustrezno pogodbo, katere vsebina bi ustrezala vrsti dejavnosti, je Incotel v odgovoru predlagal le, da se spremeni 4. člen pogodbe, in sicer tako, da naj bi lahko naročnik ISDN priključke uporablja za opravljanje tržnih telekomunikacijskih storitev. Tega v Telekomu Slovenije ne morejo storiti, saj bi tako kršili zakon. Zato bo Telekom Slovenije pogodbo prisiljen odpovedati.
Dejavnost, ki jo namerava opravljati Incotel, je predmet 15. člena veljavnega zakona o telekomunikacijah. V šesti točki tega člena je zapisano, da mora izvajalec za opravljanje javnih telekomunikacijskih storitev govorne telefonije, kar posredovanje mednarodnih pogovorov po mnenju Telekoma brez dvoma je, pridobiti koncesijo države. Tudi če bi držala druga razlaga, da je za dejavnost, ki jo bo opravljal Incotel, dovolj že priglasitev in dovoljenje za opravljanje tržnih storitev, to ne spremeni dejstva, da mora Incotel eno ali drugo najprej dobiti od pristojnih državnih organov in nato s Telekomom Slovenije podpisati ustrezno pogodbo o medomrežnem povezovanju. Z običajno pogodbo o naročniškem razmerju teh zadev ni mogoče urediti. Takoj ko bo Incotel predložil vse potrebne in z zakonom predpisane dokumente, pri Telekomu Slovenije za podpis ustrezne pogodbe ne bo nobenih zadržkov.
Preberite še Incotel s tehničnimi zagatami?
in Cenejši klici v tujino prek IP
ter na Incotel še nima dovoljenj za opravljanje storitev internetne telefonije (EON) |
|