Konvergenca mobilnih komunikacij in fotografije
Kaj dogaja
sreda, 06. oktober 2004
Kako velik posel je fotografija, se vidi po sejmu Photokina 2004 oziroma če to prevedemo v številke, 1589 razstavljavcev iz 50 držav, vse skupaj v 11 halah, od katerih so nekatere velike za nekaj celih Ljubljanskih sejmov. Tokrat je bil tej množici pravi posebnež, ki s klasično fotografijo nima čisto nič skupnega, a bo v prihodnosti prevzel znaten delež trga. Nokia.

Ravno za ta dogodek so pripravili predstavitev novega mobilnika, ki se na prvi pogled ne razlikuje preveč od prejšnih modelov. Gre pravzaprav za nadgradnjo, a s pomembnim dodatkom - spodobnim digitalnim fotoaparatom. Kljub temu, da tipalo zmore le skromnih 1 milijon pik, kar je za današnje razmere na trgu digitalnih fotoaparatov zelo skromno, je Nokia 6670, kakor se model imenuje že čisto uporaben tudi za fotografiranje.

Prikazane fotografije, ki smo jih uspeli pogledati na sejmu sicer zaostajajo za digitalnimi fotoaparati z enakim številom pik, a to ni več razlika v svetlobnih letih, ampak le še v procentih. Če to povemo drugače, za domačo ali nezahtevno poslovno rabo daje čisto spodoben rezultat. Do zaresnejšega fotoaparata mu manjka še veliko, a je Nokia na pravi poti. Sledijo ji tudi drugi proizvajalci, največ je zaenkrat pokazal Samsung z modelom SPH-S2300, a ga na sejmu ni bilo moč videti. Gre za čisto pravega križanca med digitalnim fotoaparatom in mobilnikom, saj ima objektiv s 3x spremenljivo goriščnico in 3 milijonskim tipalom.

Kot zanimivost lahko navedemo, da je objektiv prispeval Pentax, ki se trudi pridobiti tudi druge stranke. Čez leto ali dve bodo mobilniki z ločljivostjo vsaj dveh milijonov pik in 3x spremenljivo goriščnico nekaj čisto vsakdanjega. Poleg zadovoljnih uporabnikov, ki jih bodo uporabljali namesto klasičnega 35 mm kompakta bodo zadovoljni tudi mobilni operaterji in če bodo pokazali dovolj pameti, tudi veliko zaslužili. S pametno cenovno politiko lahko namreč postanejo največji fotolaboratoriji in čeprav to nima nobene neposredne povezave z telekomunikacijami, bodo služili tako na račun prometa kot izdelave fotografij.

Brez čarobne krogle lahko zapišemo, da bo to naslednja "ubijalska" aplikacija, ki jo sedaj vsi vneto iščejo. A tega se zavedajo tudi pri Fujifilmu, saj so predstavili mobilni tiskalnik, ki je le malo večji oziroma debelejši kot prenosni predvajalnik MP3 z CD enoto. Tiska sicer le fotografije velikosti 6 x 4 cm, a zaenkrat velika večina mobilnikov ne ponuja večje ločljivosti kot 640 x 480, kar ravno zadošča temu izpisu.

Zanimiva je tudi tehnologija tiskanja, ki uporablja instant papir, enak kot v Polaroidovih fotoaparatih za takojšno izdelavo fotografij. Glede na ceno tiskalnika, ki naj bi bila okoli 150 evrov in relativno nizko ceno izpisa (cca 0,4 €) zna postati med mladimi nova zanimiva igrača. Na bližajočo konkurenco se med starimi fotografskimi podjetji dobro pripravljajo. Vsi vedo, da bo prišla kmalu ter bo prevzela lep del trga, predvsem domače in s tem nezahtevne uporabnike. Mobilnik je v večini primerov vedno pri roki in pripravljen ne le na pogovor, ampak tudi na fotografiranje. Zato se prvi ozirajo po drugih prodajnih kanalih.

V tej kategoriji najdemo tako imenovane modne fotoaparate, ki skušajo kupce prepričati z obliko in ne tehničnimi lastnostmi. Oblike so raznovrstne, fotografske zmogljivosti pa dovolj dobre tudi za resne uporabnike. Vsekakor je tokratna že skoraj v celoti digitalna Photokina nakazala nove smernice, ki se bodo v dveh letih do naslednje gotovo uresničile.


Avtor prispevka je Alan Orlič, fotograf in publicist s področja digitalne fotografije

 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.