Strategija razvoja širokopasovnih podatkovnih omrežij
Kaj dogaja
sreda, 29. september 2004
Vlada Republike Slovenije je na svoji 91. redni seji 23. septembra 2004 sprejela Strategijo razvoja širokopasovnih podatkovnih omrežij v Republiki Sloveniji, ki jo je pripravilo Ministrstvo za informacijsko družbo (MID) v sodelovanju z drugimi vladnimi organi in službami ter zainteresiranimi javnostmi. Temeljni cilj Strategije je omogočiti dostop do širokopasovnih podatkovnih omrežij do leta 2008 vsem javnim ustanovam in večini zainteresiranih prebivalcev.

Strategija razvoja širokopasovnih omrežij dopolnjuje vladno strategijo Republika Slovenija v informacijski družbi, sprejeto februarja 2003, in se osredotoča izključno na raven infrastrukture širokopasovnih omrežij. Strategija je nastala v skladu z drugimi sektorskimi državnimi strategijami in je usklajena s smernicami, programi in političnimi cilji Evropske skupnosti. Evropska komisija pričakuje od držav članic izdelavo programov, ki bodo sledili skupnim razvojnim ciljem na področju informacijske infrastrukture oziroma informacijske družbe, ob visoki stopnji upoštevanja lokalnih posebnosti in regionalnih razvojnih razlik.

Osrednji namen Strategije je začrtati programski okvir za razvoj širokopasovnih podatkovnih omrežij v Sloveniji na podlagi različnih časovnih intervalov. V obdobju 2004 - 2006 predstavlja Strategija programski okvir za povečevanje učinkov informacijske družbe kot horizontalne prednostne razvojne usmeritve, ki jo je Slovenija opredelila v Enotnem programskem dokumentu. Slovenija želi v tem obdobju uveljaviti dobre prakse pri vzpostavitvi javno-zasebnih partnerstev kot modela, ki bo odločilno pripomogel k razvoju širokopasovnih podatkovnih omrežij. Strategija bo obenem služila tudi kot podlaga za pripravo prednostnih nalog in ukrepov, ki se bodo sofinancirali iz javnih sredstev v naslednjem programskem obdobju 2007 – 2013. Na ta način programski horizont Strategije posredno zajema obdobje do leta 2013, v katerem je smiselno in možno načrtovati, da bodo vsi državljani v Sloveniji, ki bodo to hoteli, imeli dostop do širokopasovnih povezav.

V izvedbenem smislu je namen tega strateškega dokumenta opredeliti programske smernice za razvoj širokopasovnih podatkovnih omrežij v Sloveniji s ciljem povečanja konkurenčnosti regij, kar bo doseženo s komplementarnostjo med različnimi tehnološkimi platformami na eni in različnimi potrebami na drugi strani. Dosedanje izkušnje kažejo, da je potrebno težišče razvoja širokopasovnih omrežij postaviti v razvoj dostopovnih omrežij, ki omogočajo končnemu uporabniku dostop do globalne povezljivosti, v to pa je usmerjena tudi Strategija. Strategija temelji ne naslednjih temeljnih načelih:

  • primarna vloga trga in konkurenčnosti pri razvoju širokopasovnih povezav,
  • oblikovanje ukrepov za aktiviranje javnega sektorja (državni proračun, občinski proračuni, sredstva iz naslova evropske kohezijske politike in strukturni skladi) zlasti za območja, kjer je interes zasebnega sektorja nezadosten (ruralna območja in območja, kjer ni zadostne pokritosti s širokopasovno infrastrukturo); ukrepi bodo upoštevali dokument Smernice Evropske komisije (ang. Guidelines on criteria and modalities of implementation of structural funds in support of electronic communications),
  • širjenje širokopasovnih povezav v javnem sektorju ter spodbujanje razvoja storitev e-uprave in s tem uveljavljanje politike združevanja povpraševanja,
  • spodbujanje konkurence med različnimi vrstami infrastrukture in hkrati na ravni storitev, ki jih omogoča infrastruktura.
Več na spletnih straneh MID: http://mid.gov.si
 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.