Iz MID-a so z veseljem sporočili, da raziskava Eurobarometer, ki je zajela države EU-25 in tri države pristopnice, ugotavlja, da je internet med slovenskimi otroci zelo razširjen, saj je kar 58% anketiranih odraslih izjavilo, da njihov otrok uporablja internet. Slovenija se tako ob Estoniji in Češki uvršča v skupino najrazvitejših skandinavskih držav, kot sta Švedska in Danska. Pomeni to navdušenje ali zasvojenost in kje je meja?
Tudi aktualni podatki Statističnega Urada RS kažejo, da je uporaba interneta pri šolajočih generacijah zelo visoka in znaša 83,4% v starostni skupini 16 - 24 let.
Internet torej predstavlja pomemben del vsakdanjika mladostnikov, pri tem pa se, kot navajajo avtorji raziskave, neizbežno porajajo vprašanja o njegovi nevarnosti in pasteh. Cilj raziskave EUROBAROMETER EB60.2 – CC-EB 2004.1, ki je potekala konec lanskega in v začetku letošnjega leta, je bil ugotoviti raven uporabe interneta med otroki in mladostniki ter preučiti vprašanja, ki so glede uporabe interneta pri teh starostnih skupinah še posebej pomembna. Ugotovljeno je bilo, da postavlja pravila glede uporabe interneta svojim otrokom v povprečju 45% odstotkov staršev, da pa so pri tem velike razlike med državami. Slovenski starši so, kot kaže, med bolje izobraženimi in osveščenimi uporabniki interneta, saj zaseda Slovenija po tem kazalcu 5. mesto med državami, ki jih je zajela omenjena raziskava.
Med najpogosteje uporabljena pravila, ki jih svojim otrokom postavljajo starši iz držav EU-25, sodi omejevanje časa uporabe, vendar pa je precej pogosto izražena tudi zaskrbljenost staršev glede varnosti na internetu. Dve tretjini otrok je bilo tako posvarjenih, naj ne izdajajo osebnih informacij prek interneta, prav tolikim pa je bil odsvetovan ogled spletnih strani z neprimernimi vsebinami. Zelo je izražena želja staršev po večji informiranosti o možnostih, kako zavarovati svoje otroke pred škodljivimi in nelegalnimi vsebinami, kot najbolj zaželen vir informacij o tem pa navajajo šole (41%), medije (30%), ponudnike internetnih storitev (24%) ter državo (14%).
Iz raziskave pa izhaja manj ugodno stanje glede poročanja o nelegalnih spletnih vsebinah, saj kar 4 od 10 staršev v EU-25 ne ve, kam se obrniti v takem primeru, še zlasti pa to velja v novih državah članicah. To opozarja na dejstvo, da je izobraževanju staršev o neprimernih in nelegalnih vsebinah potrebno nameniti v prihodnosti več pozornosti. |