Samodejni klici v tujino tudi iz vašega računalnika? |
Telekom Slovenije
|
torek, 14. september 2004 |
Iz Telekoma Slovenije so sporočili, da v zadnjem obdobju beležijo povečano število ugovorov na redne mesečne telefonske račune, ki so posledica vzpostavljanja zvez v mednarodnem prometu prek računalnika oziroma modema. Čeprav so telefonski naročniki in uporabniki interneta sami odgovorni, kako in za kakšne namene uporabljajo svojo terminalsko oziroma modemsko opremo, v Telekomu Slovenije opozarjajo na nevarnosti posebnih računalniških programčkov (t.i. webdialerjev), ki jih uporabniki interneta vede ali nevede namestijo v svoje računalnike.
Programčki prekinjajo povezave s strežniki matičnih internetnih ponudnikov in vzpostavljajo neposredne zveze v mednarodnem prometu prek analognih modemov. Tako vzpostavljanje neposrednih zvez je možno pri klicnem dostopu do interneta, ne pa tudi prek širokopasovnega dostopa ADSL, pravijo na Telekomu. Seveda ste tudi uporabniki ADSL-a v nevarnosti, če imate modem priključen na ISDN omrežje (recimo za sprejem telefaks sporočil ali kot rezervno povezavo). Najpogosteje gre za programe s končnico .EXE, ki se jih namesti prek dvomljivih spletnih povezav ali spletnih strani, lahko pa tudi z elektronsko pošto ali kako drugače. Programi se v osebne računalnike namestijo samodejno, ponavadi pa uporabniki nehote sami potrdijo njihovo namestitev s potrebnim ukazom. Ob zagonu takega programa se samodejno vzpostavi neposredna zveza z priključkom (modemom) v tujini. Telekom Slovenije tako zvezo obračuna v skladu s cenikom v mednarodnem prometu in zaračuna na rednem mesečnem računu za opravljene telefonske storitve, medtem ko pri ponudniku interneta ni zabeležena.
Take programe je sorazmerno lahko prepoznati, pa tudi zaščita pred njimi je sorazmerno enostavna. Zadostuje lahko že pazljivost uporabnika interneta, da pred klikom na določeni ukaz podrobno prebere, kaj v odprtem oknu piše, enako velja tudi za sumljivo elektronsko pošto. Obstajajo tudi protiprogrami, ki namestitev webdialerjev onemogočajo oziroma že nameščene izbrišejo. Dosegljivi so na enak način kot številni protivirusni programi. Če uporabniki interneta kljub temu še vedno niso prepričani, da so nevarnost namestitve takih programov odstranili, naj se posvetujejo z računalniških strokovnjakom, ki lahko take programe odstrani tudi ročno.
V Telekomu Slovenije sicer lahko na zahtevo naročnika preprečijo odhodne klice v mednarodnem prometu, vendar v tem primeru naročnik ne more telefonskega priključka uporabljati za običajne mednarodne telefonske pogovore. Blokada namreč velja za ves odhodni mednarodni promet in ne samo za posamezno izbrano območje mednarodnega prometa.
|