Dr. Pavel Gantar, minister za informacijsko družbo, je dr. Iva Vajglja, ministra za zunanje zadeve, danes uradno zaprosil, da po diplomatski poti od podjetja VeriSign pridobi podatke in zahteva vsa pojasnila o tem, kako se je Slovenija znašla na seznamu najbolj tveganih držav na področju elektronskega poslovanja.
Po trdnem prepričanju Ministrstva za informacijsko družbo (MID) je podjetje VeriSign, ki je konec meseca julija objavilo svoje sporočilo za stranke, uporabilo izrazito pomanjkljive podatke oziroma metodologijo.
Uvrstitev Slovenije na seznam držav z izjemno velikim tveganjem je v domači javnosti zbudila veliko zanimanje in sprožila vrsto dvomov v varnost elektronskega poslovanja v Sloveniji, kakor tudi dvomov v resničnost in verodostojnost navedb tega, sicer zelo znanega in uglednega podjetja. Zato je MID že nekaj dni po prvi objavi poročila (dne 02.08.2004) podjetju VeriSign poslal prvo poizvedbo, v kateri smo skušali pridobiti več podatkov o metodologiji in virih podatkov, na podlagi katerih je bilo sestavljeno poročilo. Ker na poziv nismo dobili nobenega odgovora, smo le-tega nekaj dni kasneje ponovili in prejeli le pavšalni odgovor, ki ni v ničemer odgovoril na naša vprašanja. Vsebinsko popolnoma enak, a povsem neuporaben odgovor, je na sicer sorodna, vendar drugačna vprašanja, prejel tudi Center SI-CERT, ki se ukvarja z varnostjo na svetovnem spletu v Sloveniji in ki deluje v okviru Akademske in raziskovalne mreže ARNES.
Ker po mesecu dni nismo prejeli nikakršnega dodatnega pojasnila na naša poizvedovanja, smo se odločili, da od podjetja VeriSign zahtevamo odgovor po diplomatski poti prek Ministrstva za zunanje zadeve RS, ki bo naše poizvedovanje posredoval Zunanjemu ministrstvu Združenih držav Amerike, kjer je sedež omenjenega podjetja.
MID želi izraziti svoje globoko razočaranje nad odnosom podjetja, katerega delovanje in moč sicer temelji na zaupanju uporabnikov storitev informacijske družbe s celega sveta in ki je z, po našem mnenju, pomanjkljivimi ali napačnimi informacijami, storilo večjo škodo državi Republiki Sloveniji. Slovenija je kot ena prvih držav na svetu sprejela zakonodajo s področja varnega elektronskega poslovanja, ima urejeno in z evropskim pravnim redom usklajeno zakonodajo s tega področja ter učinkovit inšpekcijski nadzor nad pravilnostjo delovanja ponudnikov storitev informacijske družbe, zato smo mnenja, da so navedbe podjetja, zapisane v njihovem poročilu napačne, v kar se lahko uporabniki teh storitev v Sloveniji prepričajo tudi sami.
VeriSign se je sicer v zadnjem času proslavil tudi s tožbami proti ICANN in je kot kaže izgubil kompas v bitki za izgubljenimi dohodki. Minili so namreč časi, ko je ves svet pri njih kupoval "varnostne" certifikate...
Sporočilo za javnost družbe VeriSign "Internet Commerce Grows 13.2%; Phishing Attacks Become More Acute and Globally Diverse", ki pravi, da je 92 % Slovenskih transakcij "tveganih" (hej, še vedno 4 % bolje od Nigerije in celo 8 % bolje od Kameruna!) |