Iz Vege so danes sporočili, da so se na pripravljalnem sestanku pred obiskom visokih predstavnikov Direktorata za informacijsko družbo Evropske komisije sestali predstavniki podjetij in ustanovili forum Alternativnih ponudnikov elektronskih komunikacij v Sloveniji (APEKS), ki bo zastopal interese sodelujočih podjetij pri zagotavljanju učinkovitega konkurenčnega okolja v Sloveniji. V forumu so se združili predstavniki vseh pomembnejših alternativnih ponudnikov mobilne in fiksne telefonije ter ponudnikov dostopa do interneta, ki so vlado Republike Slovenije ter Evropsko komisijo pozvali k udejanjanju slovenske in evropske zakonodaje, da bi razmere na trgu elektronskih komunikacij v Sloveniji končno postale enake za vsa podjetja, so še zapisali v sporočilu za javnost.
Predstavniki Vege, Si.mobila, Voljatela, Incotela, In.lifa, Amisa in K2.neta, ki predstavljajo po lastnih trditvah tako rekoč celoten trg alternativnih ponudnikov (lahko bi našli še koga - mar ne?), so bili enotni v prepričanju, da v Sloveniji manjka učinkovita regulacija na vseh področjih telekomunikacij, čemur v veliki meri pripomore tudi dejstvo, da za njeno zagotavljanje v Sloveniji ni politične volje. Največjo odgovornost za nastale razmere pripisujejo Agenciji za pošto in elektronske komunikacije in njenemu direktorju Nikolaju Simiču, saj so se po njihovem prepričanju dokazali kot neučinkoviti in brez volje ukrepati proti največjim operaterjem, da bi izenačili razmere za vsa podjetja na trgu.
Velika ovira ostaja tudi lastništvo Telekoma Slovenije, saj ima vlada dvojno vlogo: nadzornika in nadzorovane stranke. Poleg tega vlada od skupine Telekom Slovenije ne zahteva primernega finančnega donosa, kar po njihovem prepričanju pomeni posredne subvencije podjetjem v skupini Telekoma Slovenije.
"Gre za usodo celotnega sektorja, saj uporabniki, če nekdo ne bo ukrepal, ne bodo imeli več nikakršne izbire," je dejal Julien Coustaury iz Vege, predstavnik APEKS-a. "Skupaj bomo na probleme začeli opozarjati predstavnike Evropske komisije, saj problemi obstajajo na celotnem telekomunikacijskem trgu, ne zgolj v posameznih sektorjih," je dodal.
Predstavniki Direktorata za informacijsko družbo Evropske Komisije naj bi na uradni obisk v Slovenijo prišli 7. septembra, da bi preučili napredek Slovenije pri sprejemanju zakonodaje EU na področju elektronskih komunikacij. To bo prva priložnost, na kateri bodo predstavniki APEKS-a Evropski komisiji skupaj predstavili težave na slovenskem telekomunikacijskem trgu. |