Vlada Republike Slovenije je na današnji dopisni seji sprejela Potrdilo za zastopanje interesov Republike Slovenije in Navodilo za glasovanje na jutrišnji 8. skupščini družbe Telekom Slovenije d.d. V okviru tega je določila tudi predlog višine dividende družbe Telekom Slovenije d.d., ki znaša 577 slovenskih tolarjev bruto na delnico. Glede na večinsko lastništvo v tej delniški družbi je tako vlada že (ali pač šele - kakor pogledamo) dan pred skupščino delničarjev določila kako in kaj.
Dr. Pavel Gantar, minister za informacijsko družbo, in dr. Dušan Mramor, minister za finance, sta na današnjem usklajevalnem sestanku dosegla soglasje o predlagani višini dividende družbe Telekom Slovenije d.d., ki znaša 577 slovenskih tolarjev bruto na delnico. Za izplačilo dividend bo skupaj namenjenih dobrih 3,7 milijarde slovenskih tolarjev. Na predlagano višino dividende se je pozitivno odzval tudi Nadzorni svet Telekoma Slovenije d.d., so sporočili iz Ministrstva za informacijsko družbo.
Naj vendarle spomnimo, da je to več kot milijardo tolarjev več, kot je bil prvotno predlagan znesek namenjen za dividende in hkrati še vedno bistveno več od kompromisnih 470 tolarjev bruto na delnico (3,057 milijarde), ki jih je predlagala uprava družbe po prvotnem zapletu. Verjetno ni potrebno poudarjati, da je nadzorni svet potrdil tudi ta predlog. Nepoučeni bi lahko še dobili občutek, da je milijarda tolarjev gor ali dol Telekomu Slovenije (oziroma nadzornemu svetu te družbe) v redu.
Konkretneje: Telekom Slovenije d.d. ima izdanih 6.505.478 delnic in bi prvotnem predlogu objavljenem 21.5.2004 izplačal 400 tolarjev bruto na delnico ter s tem v dividende pretopil 2,6 milijarde tolarjev oz. skoraj 29 odstotkov bilančnega dobička za poslovno leto 2003, ki je znašal 9 milijard tolarjev. Ker to proračunskemu ministru ni rešilo dovolj težav (vseh tako in tako ne more rešiti niti ves telekomov dobiček) je uprava 30.7.2004 uradno razpisala skupščino s predlogom 470 SIT bruto na delnico (dobre 3 milijarde ali skoraj 34 odstotkov dobička), kar pomeni 17,5 odstotno bruto povišanje dividend. No jutri bo skladno s Potrdilom o zastopanju interesov Republike Slovenije in Navodilom za glasovanje izglasovana dividenda v višini 577 SIT bruto na delnico kar pomeni 3.753.660.806,00 tolarjev oziroma dobrih 41,5 odstotkov dobička, ki ga je skupina Telekom ustvarila lani. Povečanje bruto dividende od prvotno predvidenih 400 na 577 si lahko izračunate sami. Kljub dobri milijardi manj razpoložljivega denarja od prvega predloga so v Telekomu Slovenije "zadovoljni, da je vlada RS razumela telekomove razvojne potrebe in da so našli kompromisni predlog. Na ta način naše podjetje [Telekom] ohranja razvojni in naložbeni potencial," je za RTV Slovenija povedala telekomova vodja službe za odnose z javnostmi Darinka Pavlič Kamien. Da je ta sporazum zdrav kompromis je izjavil tudi minister Gantar in dodal, da bo Telekom še vedno imel zadosti svojih virov za to, da uresniči svoje razvojne načrte.
Sprašujemo se, zakaj potem najemanje novih kreditov - očitno je to cenejši denar od lastnega ?! Morda pa naša vlada že ve, da je Mobitel kosovsko bitko dokončno izgubil? Morda to utegne vplivati na vrednost delnic, a to je že vprašanje prihodnjega mandata - še pred volitvami je potrebno iz proračuna izplačati kmetijske odškodnine za neurja, točo in lansko sušo.
V skladu z Zakonom o gospodarskih družbah bo na jutrišnji skupščini podano poročilo nadzornega sveta Telekoma Slovenije, d.d. o potrditvi letnega poročila za poslovno leto 2003. Po sprejetem predlogu uporabe bilančnega dobička za poslovno leto 2003 bo podeljena razrešnica upravi in nadzornemu svetu za preteklo leto. Za poslovno leto 2004 bo za revidiranje računovodskih izkazov imenovana revizijska družba KPMG Slovenija, d.o.o. Poleg tega se bo skupščina seznanila z odstopom g. Liborja Vončine s funkcije člana nadzornega sveta (odstopil je 22.12.2003, ko ga je ta-isti nadzorni svet imenoval za člana uprave Telekoma Slovenije), namesto njega pa bo imenovan g. Jože Colarič, ki mu bo mandat začel teči z jutrišnjim dnem in bo trajal do izteka mandata nadzornega sveta. |