Evropska komisija je sporočila svojo odločitev glede zlorabe monopolnega položaja podjetja Microsoft. Odločitev sledi več mesecem pogajanj med Microsoftom in Evropsko komisijo, kjer sta stranki poskušali doseči soglasje glede posameznih vprašanj. Jaka Stele, generalni direktor podjetja Microsoft v Sloveniji je ob tem dejal: »Odločitev bo imela posledice tudi za slovenski Microsoft in Slovenijo, saj Slovenija s prvim majem postaja polnopravna članica Evropske unije, tako da bodo vsi dogodki v prihodnosti seveda vplivali tudi na Microsoft v Sloveniji.«
Pogajanja kljub konstruktivnemu duhu niso uspela in Evropska komisija se je odločila za nadaljnje korake, v okviru katerih je predpisala denarno kazen v višini 497 milijonov evrov za podjetje Microsoft, določila obvezo do razkritja programskih vmesnikov konkurenčnim podjetjem in postavila določene pogoje, pod katerimi naj bi podjetje Microsoft trgu ponudilo dve različici operacijskega sistema Windows, pri čemer naj bi bila ena različica opremljena z večpredstavnim predvajalnikom Windows Media, druga pa bi bila na voljo brez predvajalnika. Microsoft je prepričan, da bi ta poteza podjetju onemogočila nadaljnje inovacije in meni, da bi odločitev delovala v škodo uporabnikov in razvijalcev, so zapisali v sporočilu za javnost v Slovenskem Microsoftu.
Komisija je predstavila svojo odločitev in od Evropskega sodišča prve stopnje bomo zahtevali, da to odločitev pregleda. Microsoft ostaja odprt za možnost vzpostavitve soglasja v prihodnosti med nadaljnjim potekom postopka. Zaradi velikega pomena, ki ga Microsoft pripisuje svojim odnosom z vladami po vsej Evropi, je podjetje vložilo veliko truda, da bi razrešilo ta primer in Microsoft je pripravljen na morebitno poravnavo v prihodnosti, so še dodali.
Jaka Stele ob tem dodaja: »Slovenski Microsoft ostaja predan slovenskemu trgu in namerava še naprej delovati kot odgovorno vodilno računalniško podjetje. Podjetje bo nadaljevalo s tesnim sodelovanjem s slovensko informacijsko industrijo in dejavnostmi, ki z uporabo tehnologije izboljšujejo življenje državljanov Republike Slovenije in jim omogočajo izkoriščanje svojega potenciala.
Tudi sodelovanje s slovensko vlado bo še naprej usmerjeno v razvoj rešitev za učinkovitejšo javno upravo in elektronske storitve za državljane. Slovenska vlada in Microsoft sodelujeta na skupnih projektih, ki so usmerjena v vprašanja zasebnosti, varnosti, izobraževanja, razvoja računalniškega znanja in dostopa do tehnologije.
Letos bo 10 let od ustanovitve slovenske podružnice Microsofta. Od vsega začetka sodelujemo s slovenskimi partnerji, med velike uspehe pa gotovo sodi pionirska vloga pri slovenjenju programske opreme, saj so uporabnikom na voljo tako lokalizirani operacijski sistemi kot tudi zmogljivi programi za uporabo v pisarnah in doma.
Slovenski Microsoft je v desetih letih zgradil ekosistem, ki je glavni nosilec razvoja slovenske informacijske in telekomunikacijske industrije. Značilnost tega ekosistema je, da ne samo omogoča, ampak podpira in pospešuje razvoj informacijskih tehnologij v državi. Eden od motorjev tega pospeševanja je razvoj in prodaja lokalnega znanja. Tako danes slovenski Microsoft skupaj s poslovnimi partnerji, ki razvijajo rešitve in storitve na Microsoftovi osnovi, ustvarja približno 40% celotne vrednosti IT v državi.«
V drugem delu izjave lahko beremo, kako bo Microsoft še naprej predan slovenskemu trgu, deloval kot odgovorno podjetje, sodeloval z vlado... Le pri slovenjenju programske opreme Stele govori o trenutnem stanju in preteklosti brez zaveze o prihodnosti. Če to prištejemo k prvemu odstavku, ki vendarle omenja posledice tako za slovenski Microsoft, kot za Slovenijo lahko pomislimo na možnost, da bi bila to ena izmed (možnih) posledic. Seveda lahko o posledicah zgolj špekuliramo, saj konkretnih posledic v izjavi Microsoft ni omenjal. Prav tako je zgolj špekulacija, da gre v izjavi za prikrito grožnjo, ki bi pripomogla k lobiranju naše politike v EK.
Špekulacija je vse skupaj zato, ker omenjene posledice za Slovenijo ne nosijo kvalitativne ali kvantitativne opredelitve. Prav možno je, da je Stele mislil, da bodo posledice za Slovenijo pozitivne?! |