Prepovedano razbijanje elektronskih zaščit vsebin |
Kaj dogaja
|
četrtek, 05. februar 2004 |
Vlada Republike Slovenije je na današnji 60. redni seji na pobudo Ministrstva za informacijsko družbo določila besedilo Zakona o pogojnem dostopu do zaščitenih elektronskih storitev in ga bo poslala v obravnavo Državnemu zboru Republike Slovenije. Zakon ureja ukrepe proti nedovoljenim napravam, ki omogočajo nedovoljen dostop do zaščitenih storitev televizijske in radijske radiodifuzije ter storitev informacijske družbe in v zvezi s tem pravno varstvo ponudnikov tovrstnih storitev.
V zvezi s tem določa obseg varovanih storitev, opredeljuje, katere so prepovedane naprave, in ureja institute pravnega varstva varovanih storitev pred prepovedanimi napravami. Zakon o pogojnem dostopu do zaščitenih elektronskih storitev zagotavlja ponudnikom zaščitene elektronske storitve izključno pravico, da svojo storitev zaščitijo s pogojnim dostopom ter v zvezi s tem prepoveduje izdelovanje, uvoz, razširjanje, prodajo, dajanje v zakup ali posedovanje prepovedanih naprav s pridobitnim namenom. Razlog za sprejem predlaganega zakona je uskladitev slovenskega pravnega reda s pravnim redom EU. Natančneje, gre za prenos določb direktive 1998/84, ki države članice EU zavezuje k zagotovitvi pravnega varstva storitev, ki temeljijo ali vključujejo pogojni dostop, v slovenski pravni red. Omenjena direktiva sodi na širše področje prostega pretoka storitev, ki je eden od temeljev delovanja notranjega trga EU, v širšem smislu pa je cilj direktive tudi varstvo in uresničevanje svobode izražanja, ki jo zagotavlja Konvencija o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (10. člen), saj vseevropsko opravljanje storitev s področja radiodifuzije in informacijske družbe nedvomno prispeva k polnejši učinkovitosti svobode izražanja. Možnosti, ki jih ponujajo digitalne tehnologije, pomenijo potencial za povečevanje obsega izbire, ki je na voljo potrošnikom, in prispevajo h kulturni pluralnosti. Ker bo izvedljivost teh storitev pogosto odvisna od uporabe pogojnega dostopa, s katerim bo ponudnik storitev zagotavljal plačilo svojih storitev, je pravno varstvo ponudnikov teh storitev proti nedovoljenim napravam, ki omogočajo brezplačen dostop do teh storitev, nujno. S tem bi omogočili ekonomsko izvedljivost takšnih storitev, kar je pogoj za ustrezno delovanje notranjega trga EU nasploh, kot tudi globalno konkurenčnost evropskega gospodarstva. Pri tem je nedvomno, da bi neusklajenost nacionalnih predpisov o pravnem varstvu storitev, ki temeljijo na pogojnem dostopu ali so njegov sestavni del, ovirala prosti pretok storitev in tako ogrožala omenjena načela.
Takšne ugotovitve so vodile Evropsko komisijo pri pripravi analiz o pravnem varstvu kodiranih storitev na mednarodnem tržišču. Rezultati analiz pa so potrdili potrebo po pravnem instrumentu, ki bo zagotovil pravno varstvo za vse storitve, pri katerih je plačilo odvisno od pogojnega dostopa, pri čemer je pomembno, da bo varstvo zagotovljeno za vse kodirane storitve, v zvezi s katerimi je kodiranje uporabljeno z namenom zagotoviti plačilo nadomestila, kar pomeni tako storitve informacijske družbe, kakor storitve s področja radiodifuzije.
Več o zakonu na spletni strani MID: http://mid.gov.si
Prepovedana naprava je vsaka strojna ali programska oprema, ki je izdelana ali prilagojena tako, da omogoča dostop do zaščitene elektronske storitve v nekodirani obliki brez predhodnega individualnega soglasja ponudnika storitve.
- Prepovedanih naprav ni dovoljeno izdelovati, uvažati, razširjati, prodajati, dajati v zakup ali posedovati s pridobitnim namenom.
- Prepovedanih naprav ni dovoljeno nameščati, vzdrževati ali zamenjevati s pridobitnim namenom.
- Prepovedani so oglaševanje in druga dejanja, namenjeni spodbujanju prodaje ali uporabe prepovedanih naprav.
Predvidene kazni so od 100.000 tolarjev za fizične osebe do 1.000.000 tolarjev za pravne osebe. |